Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Nowak
Data publikacji
2010-09-21
Średnia ocena
0,00
Pobrań
121

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć dotyczący poznawania przez dzieci pierwszych wiosennych kwiatów, propozycja zajęć plastycznych.
 Pobierz (docx, 19,7 KB)

Komentarze

nasibasia, 2011-03-20

ok propozycja

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZYCH

W GRUPIE DZIECI 4 - 5 LETNICH.

Prowadząca: Małgorzata Nowak

Data. 19. 03. 2009

Temat kompleksowy: Już wiosna

Temat: Pierwsze wiosenne kwiaty.

Cele operacyjne:

Dziecko:

- umie rozwiązać zagadki słowne

- prawidłowo rozpoznaje i nazywa pierwsze wiosenne kwiaty: krokus, przebiśnieg, sasanka, pierwiosnek

- potrafi wyjaśnić co znaczy zdanie Kwiaty chronione

- potrafi właściwie reagować na słyszaną muzykę (spokojną i dynamiczną)

- umie odszukać takie same kwiaty

- potrafi posegregować kwiaty wg dwóch kryteriów: kształtu i koloru

- potrafi przeliczyć elementy zbioru

- odwzorowuje liczebność zbioru

- stosuje określenia tyle samo, mniej, więcej

- utrwala prawidłowy tor oddechowy

- potrafi wykonać pracę plastyczną

Formy: z całą grupą, w małych zespołach, indywidualna

Metody: aktywizujące, problemowe, zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń

Środki dydaktyczne: zagadki tekstowe, ilustracje kwiatów, opaski na głowę z kartonu z emblematami kwiatów, płyta z CD z podkładem, kaseta z muzyką relaksacyjną, wiklinowy koszyk z papierowymi kwiatami (4 różne kształty)w ilości odpowiadającej liczebności grupy, sylwety 4 rodzajów kwiatów, 4 sylwety kolorowych wazonów, 4 kartoniki, marker, kartki z narysowanym konturem kwiatka dla każdego dziecka, kuleczki kolorowej krepiny (zielone, fioletowe, żółte, białe),pocięta drobno bibuła 9fioletowa, zielona żółta), klej, plastelina .

Przebieg zajęć:

1. Rozwiązywanie zagadki dotyczącej pory roku wiosny.

W marcu się zaczyna,

gdy się kończy zima.

Przyjdzie z wiatru ciepłym powiewem,

z pięknem kwiatów,

z ptaków śpiewem.

/Wiosna/

Prezentacja postaci Pani Wiosny.

Po czym poznajemy że to wiosna?

N. mówi, ze pani Wiosna ma dla dzieci zagadki, ale najpierw chce sprawdzić, czy dzieci wiedzą kiedy jest wiosna, a kiedy zima i proponuje im zabawę.

2. Zabawa słuchowo – ruchowa Wiosna czy zima?

Prowadzący rozdaje każdemu dziecku jedną zieloną papierową trawkę – paski papieru w odcieniach koloru zielonego. Mówi zdania. Wcześniej umawia się z dziećmi, że kiedy usłyszą informacje związane z wiosną, podnoszą do góry trawkę.

W ogrodzie zakwitły przebiśniegi i krokusy.

Nad stawem stoją bociany.

Dzieci zjeżdżają z górki na sankach.

Mocno świeci słońce, dni są coraz dłuższe.

Wieje mroźny wiatr i sypie śnieg.

Na drzewach pojawiły się zielone pączki.

3. Rozwiązywanie zagadek - rymowanek przyniesionych przez panią wiosnę.

Nauczycielka przedstawia dzieciom zagadki o wiosennych kwiatach. Dzieci, po wysłuchaniu każdej z nich, podają rozwiązania (nazwę kwiatka). Następnie opisują jego wygląd, wyszukują go wśród ilustracji, zawieszają na tablicy.

One kwitną pierwsze Jeszcze śpi wszystko, co żyje,

W mroźne noce, ranki. jeszcze nic nie rośnie,

Zakwitają w marcu, a on śmiało śnieg przebije,

a zwą się… powie nam o wiośnie.

/sasanki/ /przebiśnieg/

Na górskiej polance Przyszła wiosna od lasku

Zakwitam co roku. z kluczykami ...