Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI CHEMII KLASIE II LO
Temat: Chlor i jego związki.
Dział: Właściwości wybranych metali i niemetali.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
• wymienić główne minerały chloru
• podać podstawowe metody otrzymywania chloru
• określić właściwości chloru na podstawie doświadczeń i położenia w układzie okresowym
• wymienić ważniejsze związki chloru
• określić właściwości i zastosowanie ważniejszych związków chloru
• podać reakcję rozpoznawczą (charakterystyczną) na obecność jonów chlorkowych w roztworze
• zapisać jonowo i cząsteczkowo równanie reakcji strącania chlorku srebra(I)
Metody:
• słowna – pogadanka
• aktywizująca – praca w grupach, mapa skojarzeń
• praktyczna – ćwiczenia uczniowskie
Materiały, środki dydaktyczne:
• podręcznik: „Chemia ogólna i nieorganiczna–część 1”– w zakresie podstawowym. Maria Litwin, Szarota Styka-Wlazło, Joanna Szymońska, Nowa Era, Warszawa 2002
• układ okresowy pierwiastków
• mapa skojarzeń
• odczynniki: roztwór azotanu(V) srebra(I), woda, chlorek sodu
• sprzęt i szkło laboratoryjne: probówka, bagietka, zlewka, wkraplacz, statyw do probówek
Przebieg lekcji:
1. Część nawiązująca:
• postawienie pytania: „Co wiemy o chlorze?” - odpowiedzi uczniów za pomocą mapy skojarzeń (na promieniach dopisuje się skojarzenia uczniów będące odpowiedzią na pytanie – załącznik); analiza treści mapy skojarzeń; wnioski odnośnie uzupełnienia wiedzy na temat chloru.
2. Część właściwa:
• sformułowanie tematu lekcji,
• pogadanka:
- występowanie chloru w przyrodzie
- podstawowe metody otrzymywania chloru (MnO2 + HCl, KMnO4 + HCl, elektroliza wodnego roztworu NaCl – proces omawiany przy związkach sodu, podręcznik str. 96),
- właściwości fizyczne i chemiczne chloru,
• podział uczniów na grupy; każda grupa otrzymuje jedno zadanie dotyczące badania właściwości chloru, wykrywania obecności jonów chlorkowych; po wykonaniu zadań grupy krótko prezentują wnioski
Zadanie 1.
Na podstawie położenia chloru w układzie okresowym podaj: konfigurację elektronową atomu chloru, elektroujemność, maksymalną wartościowość, wzór strukturalny cząsteczki Cl2, wzór przykładowego tlenku chloru i jego charakter chemiczny.
Zadanie 2.
Na podstawie podręcznika (doświadczenie 33, str. 147 – Działanie chloru na substancje barwne) określ wpływ chloru na substancje barwne. Zapisz cząsteczkowo równanie reakcji omawianej w doświadczeniu.
Zadanie 3.
Na podstawie podręcznika (doświadczenie 34, str. 147 – Reakcja chloru z sodem) określ reaktywność chloru wobec metali aktywnych oraz podaj reakcję rozpoznawczą (charakterystyczną) na obecność jonów chlorkowych w roztworze.
Zadanie 4. (pod kontrolą nauczyciela)
Wykonaj reakcję rozpoznawczą (charakterystyczną) na obecność jonów chlorkowych w roztworze NaCl, mając do dyspozycji odczynniki chemiczne: NaCl, AgNO3aq, H2O oraz szkło i sprzęt laboratoryjny: probówka, bagietka, zlewka, wkraplacz, statyw do probówek.
Podaj wyniki obserwacji, równania reakcji (jonowo i cząsteczkowo) oraz wnioski.
Sposób wykonania: do probówki z NaCl dodaj niewielką ilość wody i mieszaj do rozpuszczenia soli, nastepnie dodaj 2-3 krople roztworu azotanu(V) srebra(I) (wkraplając AgNO3 użyj rękawiczek, gdyż roztwór ten barwi skórę na brązowy kolor). Jedną ...