Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Rybicka
Data publikacji
2010-09-21
Średnia ocena
5,00
Pobrań
185

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji chemii w klasie drugiej gimnazjum z wykorzystaniem metod ilustracyjno-problemowych (pokaz doświadczenia i "burza mózgów", praca z modelami kulkowymi cząsteczek).
 Pobierz (doc, 57,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI CHEMII W GIMNAZJUM
KLASA II

TEMAT: Wodorotlenek sodu i wodorotlenek potasu.

CELE OPERACYJNE:
Uczeń wie:
- co to jest wodorotlenek
- jak zbudowane są cząsteczki wodorotlenków: sodu i potasu
- jakie są metody otrzymywania zasad
- jakie właściwości ma wodorotlenek sodu
- co to jest zasada
- jakie jest zastosowanie wodorotlenku sodu i potasu
Uczeń umie:
- napisać wzory strukturalne i sumaryczne wodorotlenków: sodu i potasu
- napisać równania reakcji otrzymywania zasad: sodowej i potasowej
- określić właściwości wodorotlenku sodu i zasady sodowej
- formułować obserwacje i wnioski z przeprowadzonych doświadczeń

CELE DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZE:
- wdrożenie uczniów do aktywnej obserwacji i umiejętności wyciągania wniosków na podstawie przeprowadzonych doświadczeń
- zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo w czasie wykonywania doświadczeń chemicznych

METODY NAUCZANIA:
- ilustracyjno-problemowa (pokaz doświadczenia, wyciąganie wniosków-„burza mózgów”)
- ilustracyjna (pokaz planszy i modeli kulkowych cząsteczek)
- słowna (pogadanka poszukująca, opis, praca z podręcznikiem)
- „burza mózgów”

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- podręcznik i zeszyt ćwiczeń: „Chemia dla gimnazjum, część 2” - J. Kulawik, T. Kulawik, M. Litwin
- odczynniki: sód, woda, wskaźnik (fenoloftaleina), wodorotlenek sodu w granulkach
- sprzęt laboratoryjny i szkło: zlewka, szczypce, nóż, bibuła, szalka Petriego, probówka, bagietka, szkiełko zegarkowe
- modele kulkowe cząsteczek
- plansza „budowa cząsteczek wodorotlenków”

PRZEBIEG LEKCJI:

a) Część nawiązująca
1. Czynności organizacyjno-porządkowe.
2. Kontrola i ocena pracy domowej.
3. Przypomnienie:
• jaką grupę związków chemicznych omawialiśmy na ostatnich lekcjach? (kwasy)
• jak zbudowane są kwasy? (z atomu lub atomów wodoru i z reszty kwasowej)

b) Część właściwa
1. Podanie tematu lekcji i wyjaśnienie celu lekcji.
2. Nauczyciel zadaje pytania uczniom:
• z jakich pierwiastków zbudowany jest wodorotlenek sodu?- wywnioskować z nazwy (z wodoru, tlenu i sodu)
• z jakich pierwiastków zbudowany jest wodorotlenek potasu?- wywnioskować z nazwy (z wodoru, tlenu i potasu)
• czy sód i potas to pierwiastki zaliczane do metali, czy niemetali? (do metali)
3. Nauczyciel prezentuje i omawia planszę „budowa cząsteczek wodorotlenków”.
4. Uczniowie zapisują:

Wodorotlenki są to związki chemiczne zbudowane z atomu metalu (M) i grupy wodorotlenkowej –OH.
Mn (OH)n n - wartościowość metalu

5. Nauczyciel podaje wzór sumaryczny i strukturalny wodorotlenku sodu zwracając uwagę na elementy budowy cząsteczki i wartościowości pierwiastków w cząsteczce, a uczniowie zapisują:

Wodorotlenek sodu: NaOH wzór sumaryczny
Na – O – H wzór strukturalny

6. Nauczyciel przedstawia model kulkowy cząsteczki wodorotlenku sodu, a uczniowie porównują go z modelem na str. 34 w podręczniku.
7. Nauczyciel wykonuje doświadczenie chemiczne – otrzymywanie wodorotlenku sodu w reakcji sodu z wodą w obecności fenoloftaleiny.
8. Uczniowie omawiają przebieg doświadczenia i zapisują spostrzeżenia w postaci obserwacji i wniosków, które koryguje w razie potrzeby nauczyciel. Zapisują równanie reakcji sodu z ...