Dodaj publikację
Autor
Marta Żółkiewska
Data publikacji
2010-09-28
Średnia ocena
3,00
Pobrań
127

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji przyrody w klasie VI. Scenariusz zawiera materiały niezbędne do przeprowadzenia lekcji w/g scenariusza (karty pracy, krzyżówkę).
 Pobierz (doc, 124,5 KB)

Komentarze

tuska, 2010-09-29, ocena:

fantastyczny scenariusz, bardzo ciekawa lekcja, gdyby wszystkie Panie tak prowadziły przyrodę, w gimnazjum byłoby łatwiej...

Podgląd treści


Marta Żółkiewska

Konspekt lekcji przyrody dla klasy VI

Dział programu: Zwierzęta na ziemi
Temat: Potrzeby pokarmowe zwierząt

OGÓLNY CEL NAUCZANIA: Rozumienie zależności istniejących w środowisku przyrodniczym.
CELE SZCZEGÓŁOWE:

W zakresie nauczania:
a) na poziomie wiadomości
w kategorii A (zapamiętanie wiadomości)
• zdefiniować pojęcia: biofag, saprofag, pasożyt, roślinożerca, wszystkożerca, mięsożerca, glebożerca, mułożerca, kałożerca, pasożyt wewnętrzny, pasożyt zewnętrzny.
• podać przykłady organizmów należących do różnych grup heterotrofów
w kategorii B (zrozumienie wiadomości)
• uporządkować w grupy organizmy heterotroficzne w zależności od rodzaju pobieranego pokarmu
b) na poziomie umiejętności
• Skonstruować schemat podziału zwierząt ze względu na rodzaj pobieranego pokarmu.
• Uzasadnić potrzeby pokarmowe zwierząt
• Czytanie tekstu ze zrozumieniem zawartych w nim treści.

W zakresie uzyskiwanych kompetencji:
• efektywnie współdziałać w zespole, podejmować indywidualne i grupowe decyzje,
• prawidłowo komunikować się, aktywnie słuchać,
• wykorzystać wcześniej zdobytą wiedzę w praktyce,
• poszukiwać, porządkować i wykorzystywać informacje z różnych źródeł wiedzy,
• umiejętnie prezentować własny punkt widzenia (poglądy, spostrzeżenia) uwzględniając poglądy innych osób,
• twórczo, samodzielnie rozwiązywać problemy,
• uzyskać przygotowanie do publicznych wystąpień
• ocenić organizację własnego uczenia się i pracę na lekcji.

METODY:
• Problemowa aktywizująca – układanka
• Programowa z użyciem podręcznika programowego
• Poszukująca

FORMY PRACY:
• praca zespołowa
• zbiorowa
• jednostkowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• układanka
• karty pracy
• podręcznik
• zeszyt ćwiczeń

Tok lekcji

Faza wstępna

1 Nawiązanie do tematu.
Dziś będziemy rozmawiać na temat potrzeb pokarmowych zwierząt. Dlatego zanim zaczniemy przypomnijmy sobie to, co już o odżywianiu wiemy.
Pytania kierowane do uczniów:

1 Co to jest odżywianie?

2 Jak możemy podzielić organizmy ze względu na sposób odżywiania się?

3 Jakie organizmy zaliczamy do samożywnych?

4 Dlaczego rośliny zaliczamy do samożywnych?

5 Czego potrzebują rośliny aby wytworzyć sobie pokarm?

6 Jak nazywamy proces w wyniku którego rośliny produkują sobie pokarm?

7 Co oznacza pojęcie organizm cudzożywny /odżywia się gotowym pokarmem, pobiera gotowy pokarm/

2 Nauczyciel podaje temat lekcji oraz krótko przedstawia cele lekcji:

Nauczyciel: Proszę o zapisanie w zeszytach przedmiotowych tematu lekcji: POTRZEBY POKARMOWE ZWIERZAT.

1 Przedstawienie istoty cudzożywności /heterotrofizmu/.

2 Wyróżnienie zasadniczych grup organizmów heterotroficznych, ich charakterystyka i podanie przykładów gatunków należących do biofagów, saprofagów i pasożytów

3 Określenie potrzeb pokarmowych zwierząt - Wykazanie związku między wielkością ciała , rodzaju spożywanego pokarmu i aktywnością zwierzęcia, a ilością zjadanego pokarmu.

Faza realizacyjna
Na dzisiejszej lekcji będziecie pracować w grupach. Proszę abyście spośród siebie wybrali osobę która na dzisiejszej lekcji będzie pełnić rolę lidera grupy – kierującego pracą całego zespołu, oraz sprawozdawcę który przedstawi wszystkim efekty waszej pracy.

1 Podział uczniów na zespoły (5-6 osobowe) i przypomnienie zasady pracy w grupie:

1 Pracuj aktywnie.

2 ...