Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Marta Żółkiewska
Konspekt lekcji przyrody dla klasy IV
Dział programu: Pogoda i klimat
Temat: Prognoza pogody i jej znaczenie w życiu człowieka
OGÓLNY CEL NAUCZANIA: Rozwijanie umiejętności analizy, oceny faktów i wyciągania wniosków
CELE SZCZEGÓŁOWE:
• Poznanie praktycznego znaczenia prognoz pogody
• Kształtowanie umiejętności posługiwania się mapami pogody
• Odczytywanie i interpretowanie prognoz pogody z map pogody
• Zrozumienie zależności pomiędzy pogodą a działalnością człowieka.
METODY:
• Problemowa aktywizująca – mapa mentalna
• Programowa z użyciem podręcznika
• Poszukująca
FORMY PRACY:
• praca zespołowa
• zbiorowa
• jednostkowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• tablica – mapa pogody
• plansze pogodowe
• karty pracy
• tekst do uzupełnienia
• chmurki samoprzylepne do oceny aktywności
• krzyżówka
• podręcznik
Uwagi: Nauczyciel w ciągu całej lekcji aktywnym uczniom przydziela samoprzylepne chmurki. Przy ocenie aktywności na koniec lekcji bierze pod uwagę ilość zdobytych chmurek. Uczniowie, którzy zdobędą 4 i więcej chmurek otrzymują ocenę bardzo dobrą.
TOK LEKCJI
Faza wstępna
1. Podzielenie uczniów na zespoły
2. Czynności organizacyjne
3. Przypomnienie nabytych wiadomości dotyczących pogody i elementów pogody
4. Wprowadzenie i podanie uczniom tematu lekcji
Faza realizacyjna
1. Wyjaśnienie pojęcia prognoza.
2. Uczniowie starają się określić, na czym polega różnica pomiędzy pogodą a jej prognozą.
3. Uczniowie wspólnie zastanawiają się, jakie są źródła prognoz pogody
• TV
• radio
• prasa
• internet
4. Kto przygotowuje prognozy pogody?
5. Nauczyciel przedstawia przygotowaną wcześniej mapę z prognozą pogody.
6. Nauczyciel rozdaje grupom koperty z kartami pracy oraz mazaki. Poleca, aby uczniowie wybrali spośród siebie sekretarza i sprawozdawcę.
7. Uczniowie na podstawie pytań zawartych na różowych kartach pracy przygotowują opis pogody dla wybranych miast Polski
8. Sprawozdawcy kolejno przedstawiają wyniki pracy grup.
9. Uczniowie wspólnie, na podstawie danych dyskutują nad tym, jaka jest pogoda?
• Czy ładna?, czy brzydka?
• Gdzie jest ładniej?
• Gdzie cieplej/ zimniej?
• Gdzie więcej słońca?
• Gdzie spodziewać się opadów? – jakich?
10. Uczniowie wspólnie zastanawiają się, komu może być prognoza pogody potrzebna?
• rolnikom
• kierowcom
• pilotom
• rybakom
• marynarzom
• turystom
• nam
• drogowcom
11. Uczniowie wspólnie zastanawiają się, na jakie informacje w prognozie pogody muszą zwrócić szczególną uwagę rolnicy? Które z tych informacji pozwolą im na zaplanowanie prac polowych, /jakich/?
12. Uczniowie wspólnie z nauczycielem tworzą mapę mentalną.
13. Nauczyciel prosi uczniów, aby z kopert wyjęli białe chmurki i kartki koloru niebieskiego tu każda grupa odnajdzie nazwę innej grupy ludzi korzystających z prognoz pogody. Zadaniem uczniów jest określenie jakie informacje w prognozie pogody są im przydatne i do czego. Wyniki pracy sekretarze zapisują na załączonych chmurkach. Nauczyciel poleca wykorzystać informacje zamieszczone w podręczniku na stronie 52.
• lotnicy
• marynarze
• służby drogowe
• my
• turyści
• kierowcy
14. Sprawozdawcy ...