Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Marta Żółkiewska
Temat: Przystosowania tasiemca do pasożytniczego trybu życia.
[pic]
Scenariusz lekcji przyrody w klasie VI
Cele edukacyjne: (określone w Podstawie Programowej)
• Rozumienie zależności istniejących w środowisku przyrodniczym.
• Poznanie zachowań sprzyjających bezpieczeństwu ludzi i przyrody
Treści nauczania: (określone w Podstawie Programowej)
• Wspólne cechy budowy i czynności organizmów.
• Przykłady różnorodności roślin, grzybów i zwierząt oraz środowisk ich życia.
• Znaczenie wybranych gatunków roślin, grzybów i zwierząt dla człowieka.
Cele szczegółowe w ujęciu operacyjnym:
kat A (Cele wymagające zapamiętania.)
Uczeń:
• Wymienia poznanych przedstawicieli robaków płaskich
• Wymienia środowiska życia pasożytów
• Wskazuje środowisko życia tasiemca
kat B (Cele wymagające wyjaśniania.)
Uczeń:
• Wyjaśnia nazewnictwo płazińców
• Rozróżnia tasiemca uzbrojonego i nieuzbrojonego
• Wyjaśnia pojęcia żywiciel pośredni i żywiciel ostateczny
kat C (Cele wymagające typowego stosowania wiadomości.)
Uczeń:
• Klasyfikuje tasiemce ze względu na ich budowę
• Potrafi scharakteryzować przystosowania tasiemców do pasożytniczego trybu życia
kat D (Cele wymagające problemowego stosowania wiadomości.)
Uczeń:
• Przewiduje skutki zakażenia się tasiemcem
• Proponuje sposoby zapobiegania zarażeniu się tasiemcem
Metody nauczania (wg Jadwigi Krzyżewskiej CODN Suwałki)
• Problemowa aktywizująca – układanka
• Programowa z użyciem podręcznika programowego i filmu
• Poszukująca
Formy organizacyjne lekcji
• praca zespołowa
• zbiorowa
• jednostkowa
Materiały, środki dydaktyczne
1. film
2. model
3. układanka
4. instrukcje do pracy w grupach
5. podręcznik
6. zeszyt ćwiczeń
Tok lekcji
I. Faza wstępna
Powtórzenie wiadomości.
Uczniowie odpowiadają na pytania:
1. Jak można podzielić organizmy ze względu na rodzaj pobieranego pokarmu?
- biofagi (żywią się żywymi tkankami roślin lub zwierząt)
- saprofagi (żywią się martwą materią organiczną)
- pasożyty (żyją kosztem innych żywych organizmów).
2. Gdzie mogą bytować /żyć/ pasożyty?
- zewnętrzne, żyją na innych organizmach np. wesz, pchła
- wewnętrzne, żyją w organizmach żywych np. tasiemiec, glista ludzka, owsik, włosień spiralny
Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszycie przedmiotowym:
Temat: Przystosowania tasiemca do pasożytniczego trybu życia.
II. Faza główna
Klasyfikacja pasożytniczych robaków
• Podział na płaskie – płazińce, i obłe – obleńce
• Podział płazińców na wirki, przywry i tasiemce
Uczniowie oglądają fragment filmu pt. ”Płazińce”.
Przed projekcją nauczyciel poleca uczniom, aby podczas oglądania filmu zwrócili uwagę na:
1. Gdzie w organizmie człowieka żyje tasiemiec?
2. Jak tasiemiec przystosował się do pasożytniczego trybu życia
3. W jaki sposób przebiega rozwój tasiemca od zapłodnionego jaja do postaci dorosłej.
Po obejrzeniu filmu uczniowie odpowiadają na pytania:
1. Gdzie w organizmie człowieka żyje tasiemiec? (jelito)
2. Jakie czynności życiowe są charakterystyczne dla organizmów?
Uczniowie wymieniają cechy organizmów: (odżywianie, oddychanie, rozmnażanie, wzrost i rozwój, wydalanie, zdolność reagowania na bodźce środowiska.)
3. Czy tasiemiec jest organizmem?
Na dzisiejszej lekcji ustalimy: Jak tasiemiec przystosował się do ...