Dodaj publikację
Autor
Wanda Mikołajczyk
Data publikacji
2010-10-04
Średnia ocena
0,00
Pobrań
157

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji geografii "Euroregiony w Polsce" dla szkoły ponadgimnazjalnej. Uczeń w oparciu o pracę z tekstem źródłowym lokalizuje euroregiony na mapie, poznaje na przykładzie cele działania. Formułuje argumenty za i przeciw tworzeniu tego typu obszarów transgranicznych. Ćwiczy umiejętności pracy z tekstem oraz zasady dyskutowania.
 Pobierz (docx, 41,8 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji geografii w klasie II LO

Temat: Euroregiony w Polsce

Cele lekcji

Uczeń zna i rozumie:

Pojęcie euroregion, współpraca transgraniczna

Wie, że pierwszy euroregion o nazwie „Euroregio” powstał na granicy niemiecko – holenderskiej w 1958 r.

Pierwszym euroregionem w Polsce był Euroregion Nysa utworzony w 1991 r. na granicy Polski, Czech i Niemiec

Ideę tworzenia euroregionów

Działalność transgraniczną i euroregionalną regulują konwencje odpowiednich struktur międzynarodowych – Rady Europy i UE

Uczeń umie, potrafi:

Wymienić cele tworzenia euroregionów

Wymienić i wskazać na mapie obszary euroregionów w Polsce oraz podać nazwy krajów, których jednostki administracyjne współpracują w ramach euroregionów

Podać przyczyny uznania współpracy na rzecz ochrony środowiska za działanie priorytetowe w Euroregionie Nysa.

Dokonać analizy wiadomości zawartych w materiale źródłowym ( mapy, tekst źródłowy, treści z podręcznika)

Sformułować wnioski, argumenty na podstawie analizy materiału źródłowego

Cel wychowawczy: Kształcenie umiejętności argumentowania, kształtowanie postaw zrozumienia dla innych poglądów

Metody i formy pracy: praca z tekstem źródłowym, studium przypadku, elementy metody problemowej, dyskusja, praca indywidualna i zbiorowa

Środki dydaktyczne: ścienna mapa UE (z zaznaczeniem euroregionów na granicy Polski) lub foliogram, podręcznik: J. Kop, M. Kucharska, E. Szkurłat, Geografia część 2, PWN, Warszawa 2007, karty pracy dla uczniów, tekst źródłowy” Sprawa Euroregionu Karpaty” (38 posiedzenie Sejmu I kadencji 20 lutego 1993r) zaczerpnięty z "Europa na co dzień" - pakiet edukacyjny , Wydawnictwo CODN, Warszawa 1997 

Przebieg lekcji

Czynności organizacyjne

Wprowadzenie głównego zagadnienia tematycznego

Współpraca transgraniczna w Europie rozwija się od początku lat 50. Największe doświadczenie mają regiony położone wzdłuż granic Niemiec oraz w państwach skandynawskich. Idea współpracy regionalnej doprowadziła w 1958 do powstania na pograniczu niemiecko- holenderskim pierwszego euroregionu pod nazwą "Euroregio". (rys.133 podr. str. 225) . Działalność transgraniczną i euroregionalną regulują konwencje odpowiednich struktur międzynarodowych – Rady Europy i UE

Europejska Konwencja Ramowa o Współpracy Transgranicznej między Wspólnotami i Władzami Terytorialnymi

Europejska Karta Samorządu Lokalnego

Europejska Karta Regionów Granicznych i Transgranicznych

W Polsce euroregiony są tworzone od lat 90. Szczególne znaczenie dla powstających na granicy niemiecko-polskiej, a także polsko-czeskiej euroregionów miało powołanie w 1991 roku pierwszego na granicach Polski oraz w Europie Środkowej i Wschodniej Euroregionu „Nysa”.

Tok lekcji- praca z kartą pracy ucznia (załącznik)

Podsumowanie: Czy warto tworzyć euroregiony? - wskazanie argumentów przez uczniów.

Euroregiony w Polsce - załącznik

1.Na podstawie charakterystyki Euroregionu Nysa w podręczniku ( str.225-228) odpowiedz, co to jest euroregion i jakie główne cele realizowane są w ramach tego typu obszarów.

2. Podaj przyczyny uznania współpracy na rzecz ochrony środowiska za działanie priorytetowe w Euroregionie Nysa.

3 ...