Dodaj publikację
Autor
Wanda Mikołajczyk
Data publikacji
2010-10-04
Średnia ocena
0,00
Pobrań
101

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Studium przypadku dotyczące zagrożenia środowiska przyrodniczego na obszarze GOP-u. Uczeń analizuje materiał żródłowy, formułuje argumenty i wnioski pracując metodą metaplanu.
 Pobierz (docx, 19,8 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji w klasie III LO

Temat: Źródła zagrożeń i degradacja środowiska przyrodniczego Polski na przykładzie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego

Cele lekcji:

Uczeń zna, rozumie:

Znaczenie pojęcia: obszary ekologicznego zagrożenia

Zna genezę i skutki zagrożeń środowiska na obszarze GOP-u

Rozumie problem zanieczyszczenia środowiska, zmiany w ukształtowaniu środowiska GOP-u i innych obszarów ekologicznego zagrożenia

Przykłady działań służących poprawie stanu środowiska na danym obszarze

Uczeń umie, potrafi:

Wskazać na mapie przykłady obszarów ekologicznego zagrożenia w Polsce

Wymienić źródła zanieczyszczeń środowiska przyrodniczego w Polsce

Określić przyczyny i skutki działalności człowieka dla środowiska na przykładzie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego

Proponować działania, które zmniejszyłyby zanieczyszczenie poszczególnych elementów środowiska GOP-u, działania na rzecz niwelowania degradacji środowiska na tym obszarze

Ocenić stan środowiska przyrodniczego GOP-u,

Analizować mapy obrazujące stan środowiska GOP-u, Polski i własnego regionu

Cel wychowawczy; Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów

Metody i formy pracy: dyskusja-metaplan, burza mózgów, praca z tekstem źródłowym, mapami tematycznymi, praca w grupach.

Środki dydaktyczne: tekst źródłowy„ Czarny Śląsk” (z podr. J. Kop, M. Kucharska, E. Szkurłat „ Geografia 1- zakres podstawowy, PWN, Warszawa 2005), atlasy Polski, mapa zagrożeń środowiska przyrodniczego Polski, duże arkusze papieru, flamastry, kartki w różnych kolorach lub kształtach

Przebieg lekcji:

Czynności organizacyjne

Wprowadzenie

Na podstawie mapy „Zagrożenia środowiska przyrodniczego Polski”, wskaż obszary o bardzo dużej degradacji środowiska przyrodniczego w Polsce

Wybrany uczeń wskazuje obszary zagrożenia środowiska przyrodniczego na mapie ściennej Polski

Obszary: GOP, Legnicko-Głogowski, Krakowski, Koniński, Włocławski, Gdański, Puławski, Jeleniogórski, itd.

Wprowadzenie pojęcia obszary ekologicznego zagrożenia

- na obszarze Polski wyróżniono blisko 30 obszarów ekologicznego zagrożenia, w których działalność spowodowała daleko idące naruszenia równowagi środowiska przyrodniczego. Degradacja środowiska przyrodniczego znacznie pogorszyła warunki życia. Na obszarach o najbardziej zanieczyszczonym środowisku przyrodniczym notuje się wzrost zachorowań na choroby nowotworowe i układu krążenia oraz zwiększenie śmiertelności niemowląt.

Rozwinięcie.

Problem degradacji środowiska przyrodniczego na obszarze GOP- praca w grupach (4-5 osób);

- wyjaśnienie zasad pracy metodą metaplanu, rozdanie materiałów, opracowanie metaplanów w grupach, po wyznaczonym czasie omówienie wyników pracy.

4. Podsumowanie. Stworzenie wspólnego metaplanu na tablicy

Zadanie: Przedstaw zagrożenia i oceń stan środowiska przyrodniczego własnego regionu oraz podaj przykłady działań zapobiegających degradacji środowiska w regionie.

Przykład metaplanu

Jak jest? Jak powinno być?

Wyczerpywanie złóż

Racjonalna eksploatacja surowców

Przekształcenie rzeźby terenu min wyrobiska, hałdy górnicze

i hutnicze, nasypy, szczeliny, osiadanie, tąpnięcia terenu, groble itp.

Zachowanie naturalnych form rzeźby

Odpady przemysłowe i komunalne, składowanie w niewłaściwy sposób

Wprowadzenie czystych technologii, recykling, właściwa utylizacja i składowanie odpadów

Zdegradowanie wód powierzchniowych- ścieki przemysłowe, komunalne, skażenie wód podziemnych,

Obniżenie zwierciadła wód podziemnych.- lej ...