Dodaj publikację
Autor
Izabela Bednarczyk
Data publikacji
2010-10-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
42

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć - Zabawy i rozmowy pod hasłem: Do czego potrzebne są palce rąk.
 Pobierz (doc, 47,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli

Grupa : dzieci 6- letnie

Opracowała i przeprowadziła: Izabela Bednarczyk, Szkoła Podstawowa nr. 1 im. Mikołaja Kopernika w Piszu.

Temat: Zabawy i rozmowy pod hasłem „ Do czego potrzebne są palce rąk”.

Cele:
Dziecko:
• Liczy w zakresie 5,
• Zna zapis cyfrowy liczby 5
• Rozumie, czym jest zmysł dotyku,
• Obrysowuje dłoń i zaznacza na niej wymyślone linie papilarne,
• Współdziała w zabawie.

Metody pracy: : pogadanka, rozmowa kierowana, pokaz, praktycznego działania, zabawowa.

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna jednolita.

Środki dydaktyczne: książka – „Szkoła sześciolatka”, worek wypełniony różnymi przedmiotami, kostki do gry z liczbami, płyta z piosenką „ Każda rączka”, lupa, kredki, kartki.

Przebieg zajęć:

1. Zabawy integrujące w kręgu :
• „Hej , witam Cię!”- Nauczyciel rozpoczyna zabawę machając ręką i wypowiadając słowo „hej” do osoby siedzącej z boku. Powitanie to wędruje w kręgu, wracając do nauczyciela. Przywitanie gości.

• „ Iskierka przyjażni” - N-el zaczyna zabawę - Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do moich rąk. Potem kolejne dzieci puszczają iskierkę.

2. Zabawy dłońmi i palcami na podstawie piosenki „ Każda rączka”.

Każda rączka, każda rączka ,
Pięć paluszków ma, pięć paluszków ma.
Paluszki składamy, wszystkimi klaskami:
Raz i dwa, raz i dwa.

• Dzieci śpiewają piosenkę z jednoczesnym pokazywaniem i interpretowaniem tekstu piosenki.

3. Zabawa z kostką.

• Dzieci rzucają kostką do gry, na której zapisane są liczby od jednego do pięciu. Następnie pokazują tyle palców, ile wypadło na kostce.

4. Zabawa odprężająca „ Chowające się palce” .

• Poruszajcie palcami , jak stonoga nogami;
• Niech wasze palce szybko biegną przez powietrze do góry, na dół, w jedną stronę, w drugą stronę;
• Schowajcie palce bardzo mocno w dłoniach tak, aby całkowicie zniknęły;
• Teraz rozłóżcie palce bardzo szeroko, teraz je schowajcie, teraz znów rozłóżcie;
• Pomachajcie dłońmi koledze lub koleżance i powiedzcie swoimi dłońmi: „Cześć, tu jestem!”
• Połóżcie swoje dłonie na udach i dajcie im odpocząć.

5. Rozmowa na temat „ Do czego potrzebne są dłonie”.

• Co by było, gdyby wasze palce u rąk były złączone, sklejone?
• Czy palce są potrzebne?
• Kiedy używacie dłoni, palców?

6. Zabawa dotykowa „ Worek niespodzianek”.

• W worku umieszczone są przedmioty o różnym kształcie i przeznaczeniu, np. : długopis, miś, lalka, piłka, łyżeczka, grzebień, spinacz. Dzieci wkładają ręce do worka i rozpoznają, a następnie nazywają przedmioty, których dotknęły.
• Zwrócenie uwagi dzieciom na to, że dotyk odgrywa bardzo ważną rolę w życiu ludzi, którzy nie widzą ( w poruszaniu się, a także poznawaniu otoczenia pomagają im dłonie).

7. Porównanie przez dzieci własnych dłoni.

• Zwrócenie uwagi na drobne różnice w kolorze dłoni, wielkości dłoni, długości palców, kształcie paznokci ...