Dodaj publikację
Autor
Izabela Bednarczyk
Data publikacji
2010-10-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
64

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć na temat: Igiełki i spadające listki.
 Pobierz (doc, 36,0 KB)

Podgląd treści


Temat: Igiełki i spadające listki.
Cele:
1. rozpoznaje wybrane gatunki drzew iglastych i liściastych, ich liście i owoce;
2. dokonuje analizy i syntezy sylabowej i głoskowej wyrazów;
3. słucha ze zrozumieniem poleceń i tekstów czytanych przez nauczyciela i odpowiada na pytania dotyczące tekstu;
4. przelicza elementy w zbiorze w zakresie 4 i przyporządkowuje mu liczbę,
5. przedstawia środkami plastycznymi barwne kompozycje różnymi technikami.

Przebieg zajęć
1. Wzajemne powitanie w 2 kręgach ( wewnętrznym i zewnętrznym) zabawą „ Wszyscy są witam Was”.
2. Nawiązanie do zajęć zagadką o lesie.
3. Wypowiedzi dzieci na temat:
• Co to jest las?,
• Jak wygląda las?
• Co można w nim zobaczyć?,
• Kiedy ostatni raz były w lesie?,
• Jak tam dotarły?.
4. Zaznaczanie drogi, którą dzieci będą jechały do lasu- wykonanie ćwiczenia w książce .
5. Słuchanie wiersza W Broniewskiego „Liście” z prezentacją poszczególnych liści.
6. Rozmowa na temat treści wiersza.
• Z jakich drzew wiatr zrywał liście?
• Jakie miały kolory?
• Jakie inne drzewa można spotkać w lesie?
Podział drzew na liściaste ( mające liście) i iglaste ( mające igły).
7. Powtórne słuchanie wiersza z jednoczesnym wskazywaniem przez dzieci liści.
Rozpoznawanie, z jakich drzew spadły. Segregowanie ich, przeliczanie, przyporządkowanie liczebnika.
8. Oglądanie gałązek drzew iglastych i ich szyszek. Porównywanie ich wyglądu.
Rozmowa na temat: Czy drzewa iglaste tracą igły przed zimą?
Przeliczanie poszczególnych szyszek, przyporządkowywanie im liczebnika.
9. Zasada tylko raz i Test powtórka- Praca samodzielna w książce :
Dorysowywanie lub skreślanie liści w zbiorze tak, by ich liczba była zgodna z poleceniem nauczyciela .
10. Ćwiczenia śródlekcyjne
• Zabawa ruchowa – „Spacer po lesie” Dzieci maszerują po lesie w rytm ćwierćnut. Gdy usłyszą wysokie dźwięki unoszą ręce do góry, łączą dłonie nad głową, tworząc parasol. Gdy zabrzmią niskie dźwięki przykucają i szukają darów jesieni: żołędzi, kasztanów, liści, grzybów.
• Zabawa orientacyjno- porządkowa „ Taniec liści”. Dzieci zamieniają się w liście, tańczą w dowolny sposób, na przerwę w muzyce podnoszą 1 liść (liście porozrzucane na podłodze), następnie nazywają go i dzielą na sylaby oraz głoski.
11. Tworzenie kompozycji z zasuszonych liści poprzez naklejanie ich na kolorowy karton
• Runda bez przymusu - Skierowanie do dzieci pytania:
– Co można zrobić z zasuszonych liści?,
• Oglądanie kompozycji , jakie można wykonać z liści.
• Wykonywanie własnej , oryginalnej kompozycji przez dzieci.
12. Wspólne oglądanie prac stworzonych przez dzieci, , ocena pracy uczniów przez nauczyciela. Urządzenie jesiennej galerii prac na korytarzu szkolnym.
13. Podsumowanie zajęć:
• Zdania podsumowujące :
- Podobało mi się w zajęciach to…;
- Dowiedziałam się, że…
- Zaskoczyło mnie , że …
• Ocena pracy uczniów przez nauczyciela.