Dodaj publikację
Autor
Magdalena Wilska
Data publikacji
2010-10-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
93

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jugend und Medien - konspekt lekcji dla klasy 3 przeznaczony na dwie godziny lekcyjne.
 Pobierz (doc, 60,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI
1. Nauczyciel: Magdalena Wilska

2. Przedmiot: język niemiecki

3. Klasa: III b gimn. grupa I

4. Data: 10.02.2008

5. Czas realizacji: 2 godziny lekcyjne

6. Temat: Jugend und Medien

7. Cele ogólne:

* nazywanie środków służących komunikacji międzyludzkiej,

( poznanie nazw różnych programów telewizyjnych,

( rozwijanie umiejętności formułowania własnej wypowiedzi w oparciu o poznany materiał leksykalny – tekst pt: „Jugend und Medien”,

( opowiadanie o własnych upodobaniach telewizyjnych,

( wyrażanie własnych sądów i opinii,

* kształcenie 3 sprawności językowych: mówienia, pisania, czytania,

( tworzenie zdań podrzędnych ze spójnikami dass i weil,

8. Cele szczegółowe z uwzględnieniem standardów egzaminacyjnych: uczeń

* określa główną myśl całego tekstu oraz jego poszczególnych części,

* stwierdza, czy tekst zawiera określone informacje,

* rozpoznaje związki między poszczególnymi częściami tekstu,

* łączy fragmenty w spójna logiczną i gramatyczną całość,

* rozpoznaje i poprawnie stosuje struktury leksykalno - gramatyczne niezbędne do skutecznej komunikacji

9. Metody: burza mózgów, metoda komunikatywna

10. Środki dydaktyczne: tablica, podręcznik, ćwiczenia, zeszyt, obrazki, magnesy

11. Formy pracy: frontalna, pojedyncza, na forum, w parach

|Części lekcji - |Czynności ucznia |Czynności nauczyciela |Środki dydaktyczne |Formy pracy |
|ogniwa | | | | |
|Wstępna |* odczytuje zadanie domowe |* sprawdza obecność |* tablica |* frontalna |
| | |* koryguje ewentualne błędy | | |
| |* odpowiada na pytanie |* zadaje pytanie: was bedeutet | | |
| | |das Wort Medien?, welche Medien |( kolorowe obrazki (załącznik| |
| | |haben wir schon kennengelernt? |nr 1) przyczepione magnesami | |
| | |(nawiązanie do poprzedniej |do tablicy | |
| | |lekcji) welche Medien kennt ihr | | |
| | |noch? | | |
| | |* podaje temat lekcji | | |
| |* zapisuje temat lekcji | | | |
|Główna |* uczniowie słuchają jak |* odczytuje 4 fragmenty tekstu |* podręcznik s.40 i 41 |( frontalna |
| |nauczyciel czyta i |„Jugend und Medien” |(załącznik 2) | |
| |równocześnie śledzą tekst w | | | |
| |podręczniku, | | | |
| |( odpowiadają na pytania |( zadaje pytanie: was habt ihr | | |
| | |verstanden? wer hat den Inhalt | | |
| | |verstanden? | |* frontalna |
| | |(koryguje ewentualne błędy | | |
| |( uczniowie wcielają się w |( sprawdza, czy uczniowie | | |
| |rolę Martina, Sybille, Julii |prawidłowo wymawiają wyrazy | | |
| |i Thomasa i czytają ponownie |(podaje nowe słownictwo wraz z | | |
| |tekst na głos |tłumaczeniem (załącznik 3) | |* forum |
| |(uczniowie notują słówka do |( rozdaje kartki z ćwiczeniem | | |
| |zeszytu |typu Richig/Falsch | | |
| | |( rozdaje kartki z pytaniami do | | |
| | |poszczególnych fragmentów tekstu,| | |
| |( rozwiązują samodzielnie |sprawdza, czy uczniowie | | |
| |ćwiczenia |zrozumieli treść, przypomina jak | | |
| |( formułują odpowiedzi na |formułuje się zdania z weil i | | |
| |pytania, pracują w parach |dass | | |
| | |( tłumaczy polecenie, przypomina | | |
| | |znaczenie słów: nie, selten, | | |
| | |manchmal, oft, jeden Tag, steht |( (załącznik 4) | |
| | |nicht im Text) | | |
| | |( zadaje pytanie: wie oft siehst | | |
| |( uzupełniają tabelkę w |du fern?, | | |
| |ćwiczeniach |koryguje ewentualne błędy | | |
| | |( wyjaśnia wątpliwości uczniów | | |
| | |( tłumaczy kolejne ćwiczenie |( (załącznik 5) | |
| | |( zadaje pytanie i inspiruje do | | |
| | |wypowiedzi ustnej: welche | |( praca w parach |
| | |Programme siehst du gern und | | |
| |( chętni uczniowie |warum? | | |
| |odpowiadają ...