Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 6 letnich realizacja programu
„Bezpieczny przedszkolak”
Temat: „Jestem bezpieczny”
Cele:
Dziecko:
- potrafi podać swoje imię, nazwisko i adres zamieszkania;-wie , komu i w jakiej sytuacji może ujawnić swoje dane;- zna i przestrzega zasady bezpiecznej zabawy w sali, ogrodzie przedszkolnym i w parku;- potrafi rozpoznać podaną sytuację jako zagrażającą zdrowiu i bezpieczeństwu;- potrafi wymienić kilka niebezpieczeństw z jakimi może spotkać się w środowisku przyrodniczym;- potrafi wymienić kilka niebezpiecznych miejsc i urządzeń z jakimi może spotkać się w środowisku przedszkolnym i domowym;- zna i prawidłowo wykonuje pozycję obronną przed oszczekującym psem i atakującym psem;- zna zasady bezpiecznego zachowania na ulicy;- wie jak zachować się w kontakcie z nieznajomym;- szybko reaguje na polecenia;Metody: zadań stawianych do wykonania, słowna, czynna, twórczego myślenia, burza mózgów, trening autogenny Schultza w adaptacji W.Polender, drama,
Środki dydaktyczne:Napis : Mądra głowa dobrze wie, co jest dobre, a co złe, tamburyno, medale postać detektywa Kubusia Puchatka, czerwone lizaki dla każdego dziecka, muzyka relaksacyjna, telefon, numer 999, 998, 997 duże puzzle.
Przebieg zajęć:
Nauczycielka informuje dzieci że do sali przybył miły gość Detektyw Kubuś Puchatek , który chce przeprowadzić śledztwo , co dzieci wiedzą o bezpieczeństwie, czy umieją zachować się w trudnych sytuacjach., czy zdadzą test na agentów bezpieczeństwa.
1.Zabawa „Witamy się” Dzieci wypowiadają słowa i wykonują ćwiczenia.
Stoimy ramię przy ramieniuMożemy być wielcy w oka mgnieniu ( unoszenie rąk do góry)Możemy być też całkiem mali ( przykucanie)Ale nigdy nie będziemy sami. Jesteśmy szczęśliwi bo jesteśmy bezpieczni w przedszkolu.
2.Zabawa:”Rytmiczne imię” Detektyw Kubuś Puchatek przedstawia się dzieciom, dzieci przedstawiają się rytmicznie wypowiadając swoje imiona.
3. Detektyw Kubuś Puchatek zadaje dzieciom pytanie: Co może być źródłem niebezpieczeństwa? Zarówno w domu jak i w przedszkolu?
Dzieci swobodnie odpowiadają na pytanie: ogień, woda, gorąca woda, prąd, urządzenia elektryczne, ostre narzędzia np. gwóźdź w płocie, szkło, nieznane substancje, grzyby, nieznajomy. Dziękuję wam pięknie odpowiadałyście mówi Detektyw Kubuś Puchatek.
4.Detektyw Kubuś Puchatek zaprasza dzieci do zabawy :”Jak to się skończy”
Dzieci proponują zakończenie sytuacji;
wspinam się na meble, wsadzam do kontaktu gwoździa, bawię się na boisku szkolnym ostrym szkłem, wyglądam przez okno, bawię się zepsutą zabawką, bawię się lekami znalezionymi w lesie na wycieczce , huśtam się na krzesełku, trzymam nożyczki do góry, w trakcie drogi do lasku na wycieczkę wybiegam na jezdnię, oddalam się z nieznajomym który dał mi cukierka. Macie dużo wiadomości na ten temat mówi Detektyw Kubuś Puchatek.
5.Zabawa „Czarodziejski worek”. Dzieci wyciągają z ...