Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy IV
TEMAT: Szkodliwość i wpływ napojów energetycznych
na młody organizm.
Jak zwiększyć zasób energii bez energizerów?
Cele:
Uczeń:
• zna sposoby na bezpieczne i zdrowe zwiększanie zasobów energii własnej,
• ma świadomość obecności w napojach typu red bull, tiger itp. substancji zagrażających ludzkiemu zdrowiu i życiu,
• rozumie niszczący wpływ w/w substancji na organizm człowieka,
• zdaje sobie sprawę ze skutków picia napojów energetycznych
Formy pracy:
indywidualna, grupowa.
Metody:
burza mózgów, miniwykład, plakat
Pomoce dydaktyczne:
Plansze, puszki po napojach, arkusze papieru dla grup, kredki, pisaki, klej, nożyczki
Źródła: www.mercola.com, wikipedia, WWW.klubzdrowia.pl
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne.
2. Poszukiwanie przez uczniów tematu lekcji: nauczyciel wiesza na tablicy hasła:
|Zakaz spożywania przez: |
|kobiety w ciąży lub karmiące piersią |
|dzieci i młodzież do 16 roku życia |
|osoby uczulone na kofeinę |
|osoby cierpiące na wysokie ciśnienie , choroby serca |
|osoby z predyspozycją do wystąpienia chorób serca |
|osoby cierpiące na zaburzenia krzepnięcia krwi |
Burza mózgów – uczniowie podają propozycje artykułów spożywczych, których używanie może być zakazane dla powyższych osób, nauczyciel zapisuje je na tablicy. Podanie tematu lekcji : „Szkodliwość i wpływ napojów energetycznych na młody organizm.
Jak zwiększyć zasób energii bez energizerów?.
3. Miniwykład:
Popularne na rynku napoje energetyczne są ogólnodostępne i sprzedawane prawie we wszystkich supermarketach naszego kraju a niektórym firmom produkującym takie napoje udało się dotrzeć z nimi nawet do 100 krajów świata. Niewielu z nas jednak wie, jakie reakcje wywołują w naszym organizmie owe napoje i dlaczego nie należy ich spożywać, a już na pewno nie za często.
Napoje te zostały stworzone, by stymulować mózg osób poddanych dużemu wysiłkowi fizycznemu i wielkim napięciom stresującym, ale nigdy by były konsumowane jako napoje obojętne czy chłodzące.
Napoje energetyczne rozprowadza na całym świecie za pomocą podobnych sloganów: zwiększa wytrzymałość fizyczną, podwyższa zdolność koncentracji i szybkość reakcji, dodaje energii i poprawia rześkość. Ale niestety nikt nie informuje nas na opakowaniu o niebezpieczeństwach, jakie niesie za sobą spożywanie tych produktów.
4. Nauczyciel wręcza uczniom kilka puszek po różnych energizerach z poleceniem, by głośno odczytali skład, na tablicy zawiesza krótkie informacje na temat poszczególnych składników:
Czy wiesz, że:
|• Witamina B12, częsty składnik napojów energetycznych, używana jest w medycynie do ratowania pacjentów w stanie nieprzytomności po |
|spożyciu olbrzymich dawek alkoholu. |
|Kofeina-efekty działania : osłabienie zmysłu równowagi, przyśpieszone bicie serca, bezsenność, osłabienie pamięci, uczucie zmęczenia, |
|drżenie palców; kilka godzin bądź kilka dni po spożyciu kawy: zaburzenia snu, bóle głowy, uczucie niepokoju, kołatanie serca, zawroty |
|głowy, nadpobudliwość ruchowa, rozdrażnienie ...