Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Poczucie sensu życia u młodzieży z rodzin alkoholowych na przykładzie uczniów Gimnazjum nr 2 w Rybniku
Joanna Małysa
Dzięki przeprowadzonym analizom statystycznym otrzymano bardzo zróżnicowany obraz świadomości aksjologicznej młodzieży gimnazjalnej. Zasadniczym tematem zainteresowań niniejszej pracy było określenie poczucia sensu życia u młodzieży z rodzin alkoholowych. Trudna sytuacja rodzinna ma wyraźny wpływ na odczuwanie radości i chęci życia u tej młodzieży. Poczucia i doświadczenia sensu życia nie można jednocześnie i precyzyjnie określić. W zależności od sytuacji, aktualnych doświadczeń życiowych może ono wzrastać lub obniżać się. Odwołano się wobec tego do następujących wskaźników sensu: samoocena, stosunek do życia, wybór uznawanych wartości, określenie obaw i lęków i stosunek do religii. Badając wnikliwie sytuację dziecka, poziom psycho- społeczny jego życia, stan środowiska w którym żyje, a następnie zadając pytanie o sens tego wszystkiego można określić poziom poczucia sensu jego życia.
Poszukiwanie sensu życia jest uznawane przez psychologów za podstawową potrzebę człowieka i warunek prawidłowego rozwoju. Badana młodzież poszukuje sensu własnego istnienia i interesuje się tą tematyką. Pomimo tego, że tematyka wydaje się być interesującym i potrzebnym zagadnieniem niestety młodzi nie podejmują rozmów na ten temat. Osoby z rodzin alkoholowych aż w 33% wcale nie rozmawiają na tematy sensu życia, podobnie dzieci z rodzin NA. Tylko nieliczni rozmawiają w rodzinie. Dzieci z rodzin A takiej mozliwości nie mają. Pomimo tego, że tematyka wydaje się być interesującym i potrzebnym zagadnieniem niestety nie jest jeszcze rozpowszechniona wśród młodzieży gimnazjalnej. Nie znaczy to jednak, że nie może to nastąpić. Nieliczne wypowiedzi, podejmowane rozmowy mogą się rozpowszechnić i w ten sposób kształtować ogólnie odczuwane poczucie. Należy zwrócić uwagę na to z kim podejmują rozmowę młodzi gimnazjaliści. To przeciez nauczyciele, księża, katecheci – dorośli, mogą nadać kierunek odkrywania sensu isnienia, podnieść na duchu, wzmocnić a niestety takich rozmów młodzież nie przeprowadza.
Alkoholizm jest problemem, który dosięga coraz większą ilość rodzin w Polsce, powodując braki w wychowaniu rodzinnym i społecznym. Młodzi z rodzin alkoholowych nie tylko cierpią z powodu braku miłości, czy bezpieczeństwa, sytuacja rodzinna rzutuje również na ich sytuację materialną i bytową. Ma to odzwierciedlenie w samoocenie badanych. Młodzież z rodzin alkoholowych określa siebie jako osoby przeciętne – prawie połowa badanych, i poniżej przeciętnej, porównując – najczęstszą odpowiedzią wśród grupy dzieci z rodzin zdrowych jest- powyżej przeciętna i bardzo dobra siła przebicia. Badani grupy A znaczne słabiej niż dzieci z rodzin zdrowych określają poziom swojego zdrowia. Żyjąc w poczuciu inności i odosobnienia, czują się gorzej od innych i trudniej im zaistnieć w świecie ...