Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Misiulek, 2010-11-04
Przydatne, szczególnie dla młodych nauczycieli szukających pomysłów. Polecam.
jadwaga1207, 2010-11-04
Znam sporo zabaw, ale te przykłady jeszcze bardziej wzbogacą mój zestaw. Są świetne.
ZESTAW ZABAW I ĆWICZEŃ PRZECIWKO AGRESJI
Problematyka agresji staje się coraz częściej przedmiotem wielu badań psychologicznych. Obecnie jest zjawiskiem powszechnym, ponad kulturowym, obejmującym powoli wszystkie środowiska społeczne i grupy wiekowe. Zjawiska agresji, przemocy i nietolerancji na skutek ich popularności i ciągłości tracą na niezwykłości i stają się trwałymi komponentami życia codziennego, systemu edukacji, kultury masowej, informacji, rozrywki i sportu.
Coraz częściej mówi się o narastaniu problemu agresji i przemocy wśród dzieci i młodzieży w szkołach. Prowokacyjne zachowania uczniów, nadpobudliwość ruchowa, niezdolnoś do koncentracji i niechęć do zdobywania wiedzy sprawiają, że nauczanie stało się niezwykle trudne. Coraz częściej pojawiają się przypadki ignorowania poleceń nauczyciela, ośmieszania dorosłych i wandalizmu. Uczniowie rozgrywają swoistą walkę z nauczycielami, a także z rówieśnikami. Powstaje komunikacja oparta na zdobywaniu przewagi i wymuszania uległości. Korytarz szkolny stał się areną niepożądanych zachowań. Przemoc słowna: wulgaryzmy, przekleństwa, wyzwiska padają nie tylko z ust chłopców, ale coraz częściej dziewcząt. Obserwuje się również przemoc fizyczną: popychanie, zabieranie przedmiotów, bójki.
Jej ofiarami są młodsi i słabsi uczniowie, maltretowani, nieraz systematycznie, przez starszych i silniejszych kolegów. Agresja taka ma często podwójny cel: po pierwsze instrumentalny, polegający na odebraniu, przy pomocy gróźb lub siły, jakiegoś przedmiotu, zaczynając od śniadania i drobnych pieniędzy, po drugie- jest dla agresorów rodzajem okrutnej zabawy, w której stosowanie przemocy, poniżanie ofiar, obserwowanie ich strachu i bezsilności, dostarcza sprawcom swoistej, w istocie sadystycznej, satysfakcji.
Z uwagi na narastające w szkole zjawisko agresji wśród uczniów należy podejmować działania profilaktyczne w zakresie zapobiegania i przeciwdziałania przemocy.
W pracy pedagogicznej bardzo przydatne okazują się ćwiczenia oraz gry i zabawy przeciwdziałające agresji. Są to zabawy i ćwiczenia z cyklu gier i zabaw interpersonalnych. Pozwalają one: dostrzec agresywne uczucia i wyrazić je, rozpoznać przyczynę agresji, uczą lepiej zrozumieć siebie samych i innych, opanować i przezwyciężać złość i agresję, budować poczucie własnej wartości, nawiązywać kontakty nieagresywne, pokojowo rozwiązywać konflikty.
PRZYKŁADY ZABAW I ĆWICZEŃ ZWALCZAJĄCYCH AGRESJĘ
Nazywam się i....
Cel: Pomoc w zapamiętaniu imion. Przełamanie ośmielenia.
Przebieg:
Uczestnicy stają w kręgu. Każdy po kolei:
- wymienia swoje imię oraz pokazuje charakterystyczny gest,
- wymienia swoje imię oraz pokazuje pantomimicznie, co lubi robić,
- wymienia swoje imię oraz przedstawia pantomimicznie swoje ulubione zwierzę,
- wymienia swoje imię oraz wydaje jakiś zabawny dźwięk.
Za każdym razem grupa powtarza imię, ruchy lub dźwięk danej osoby.
Imiona
Siadamy na krzesłach. Prowadzący zaczyna zabawę mówiąc swoje imię, a każda kolejna osoba ma za zadanie powtórzyć imię poprzednika oraz dodać swoje.
Wszyscy, którzy …
Prowadzący podaje hasło zaczynające się ...