Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć
Data:
Grupa: 6-latki
Prowadząca: Anna Miklas
Temat: Dbam o zęby
Cele ogólne:
- kształtowanie postawy prozdrowotnej
- poznanie podstawowych sposobów dbania o swoje zęby
- poznanie produktów żywnościowych przyczyniających się do próchnicy zębów
- wykorzystanie w pracy technicznej różnych materiałów
- kształcenie umiejętności wypowiadania się na dany temat
- rozwijanie ruchowej inwencji twórczej
Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi prawidłowo szczotkować zęby
- wie, że zęby szczotkujemy przynajmniej 2 razy dziennie
- wymienia przybory związane z higieną jamy ustnej
- wie, jaka żywność jest zdrowa dla zębów a jaka szkodliwa
- układa historyjkę obrazkową zgodnie według kolejności wydarzeń
- dzieli wyrazy na głoski, sylaby
- dba o ład i porządek na stanowisku pracy
- przestrzega zasad bezpieczeństwa
- chętnie i aktywnie uczestniczy w zajęciach
Metody:
- słowna (polecenie, rozmowa, objaśnienia)
- oglądowa ( pokaz, demonstracja)
- czynna ( zadań stawianych dziecku, bezpośrednich doświadczeń)
- aktywizująca ( burza mózgów)
- gimnastyki twórczej (metoda Labana)
Formy organizacyjne:
- indywidualna, grupowa, zbiorowa;
Środki dydaktyczne: Płyta CD z utworami, kukiełki, opowiadanie „Wiórka boli ząb” - Janine Amos, model sztucznej szczęki, duża szczotka do zębów, ilustracje z produktami żywnościowymi, emblematy do zabawy „Znajdź swoją parę” (szczoteczka do zębów, pasta, mydło, ręcznik), 5 kompletów historyjki obrazkowej dotyczącej etapów mycia zębów, przedmioty związane z dbaniem o higienę ciała (mydło, ręcznik, gąbka, szczotka, grzebień, dezodorant, krem, oliwka), 25 zestawów sylwet do pracy technicznej ( kubek i szczotka), obrazek wesołego i smutnego zęba oraz 25 małych samoprzylepnych gwiazdek.
Zapis do dziennika: Przywitanie dzieci- zabawa utrwalająca poszczególne części ciała. Ćwiczenia języka. Rozmowa z dziećmi na temat treści przedstawienia. Wypowiedzi dzieci na temat prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej połączony z pokazem prawidłowego szczotkowania zębów. Burza mózgów- Udzielamy rad Wiórkowi. Wyszukiwanie ilustracji produktów przyczyniających się do próchnicy zębów. Nauka piosenki „Szczotka, pasta”. Zabawa ruchowa „Znajdź swoją parę”. Zabawa w zespołach „Poukładaj w całość”- układanie prawidłowej kolejności historyjki obrazkowej. Zabawa dydaktyczna „Magiczna skrzynia”- rozpoznawanie przedmiotów za pomocą dotyku. Praca techniczna- projektowanie wymarzonych kubeczków i szczoteczek.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie: na muzykę bieg po sali, na pauzę witanie się w parach poszczególnymi częściami ciała:
• prawa rączka wita prawe ucho,
• lewa pięta wita prawe kolano,
• prawa łydka wita lewą dłoń,
• lewe kolano wita prawy łokieć
• czoło wita podbródek itd.
2. Ćwiczenia języka. Dzieci siedzą w kole w siadzie skrzyżnym, plecy wyprostowane poczym wykonują ćwiczenia zaprezentowane przez nauczyciela:
– oblizywanie zębów ruchem okrężnym języka (przy złączonych wargach)
– „liczenie zębów” - dotykanie czubkiem języka kolejnych zębów.
– zabawa z lusterkami - oglądanie zębów.
3. Teatrzyk kukiełkowy „Wiórka boli ząb”.
Rozmowa z dziećmi na temat teatrzyku:
– Kim był Wiórek?
– Co mu się przydarzyło?
– Gdzie ...