Dodaj publikację
Autor
Ewa Krasnodębska
Data publikacji
2010-11-16
Średnia ocena
0,00
Pobrań
60

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt do lekcji religii do III klasy szkoły podstawowej.
 Pobierz (doc, 859,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI RELIGII DLA KLASY III
Prowadząca: Ewa Krasnodębska, katechetka w Szkole Podstawowej w Brzózem
k. Mińska Mazowieckiego

Pan Jezus ucisza nasze burze

CELE:
1. Szczegółowe cele edukacyjne i wychowawcze.
Uczeń
❖ wyraża wiarę w obecność Jezusa w każdej chwili życia.
2. Operacyjne.
Uczeń
❖ określi, czym jest cud
❖ potrafi opisać cud uciszenia burzy na jeziorze.

PLANOWANE AKTYWNOŚCI:
1. Skojarzenia do hasła CUD.
2. Praca nad tekstem Biblii Mk 4, 35-41.
3. Rozmowa kierowana.
4. Teatrzyk papierowy.
5. Scenka dramowa.
6. Rozmowa kierowana.
7. Zadania w ćwiczeniach przedmiotowych.
8. Śpiew.

POMOCE DYDAKTYCZNE:
1. Pismo św.
2. Kartki z hasłem CUD.
3. Mapa Palestyny.
4. Plansze tematyczne.
5. Obrazki na papierze. /ZAŁĄCZNIKI IA, IB /
6. Kartki z tekstem do scenki. /ZAŁĄCZNIK II /
7. Ćwiczenia przedmiotowe.
8. Piosenki z płyty bp. Długosza:
• W imię Ojca i Syna…
• Gdy na morzu wielka burza.

PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. POWITANIE: piosenka W imię Ojca i Syna …
II. ZADANIE WSTĘPNE
1. Praca w grupach 4-osobowych: skojarzenia do hasła CUD
- odczytanie
- omówienie.
Uczniowie piszą skojarzenia do hasła CUD , po czym jedna osoba z grupy odczytuje je na głos. Po wysłuchaniu wszystkich dokonuję omówienia i wyłonienia tych określeń, które powtarzały się w każdej grupie.
III. TREŚĆ KATECHEZY
1. Praca nad tekstem Mk 4, 35-41
- wprowadzenie
- ukazanie na mapie Palestyny miejsca zdarzenia
- odczytanie Ewangelii
- omówienie przy pomocy plansz tematycznych.
Zapowiadam uroczyście i tajemniczo o czym za chwileczkę wszyscy usłyszymy. Wybrany uczeń odczytuje fragment Ewangelii.
Wywieszam na tablicy mapę Palestyny i pokazuję dzieciom, gdzie miało miejsce to wydarzenie. Następnie wywieszam plansze ukazującą burzę na jeziorze Galilejskim i króciutko przypominam całe wydarzenie.
2. Teatrzyk papierowy /ZAŁĄCZNIK I/
- wprowadzenie
- rozdanie obrazków
- ponowne odczytanie Ewangelii z jednoczesnym odgrywaniem sceny przez uczniów
- omówienie.
Zapowiadam uczniom naszą zabawę w mały teatr, pokazuję obrazki i wyjaśniam, co będziemy robić. Kiedy wszyscy są gotowi, ponownie odczytuję Ewangelię, a dzieci grają swoje papierowe teatrzyki.
Omówienie tej części zajęć polega przede wszystkim na złożeniu im gratulacji.
3. Odegranie scenki dramowej /ZAŁĄCZNIK II/
- wprowadzenie
- przydział ról
- odegranie scenki
- omówienie.
Zapraszam wszystkich, byśmy spróbowali przenieść się na jezioro. Przydzielam role i wspólnie przeżywamy grozę, ale i moc Pana Jezusa, który natychmiast zapanował nad żywiołem.
Gratuluję i wyciszam, gdyż radość i zaangażowanie dzieci są ogromne.
IV. WPROWADZENIE W ŻYCIE
1. Rozmowa kierowana:
- Czego boimy się w naszym życiu najbardziej?
- Jakie burze przeżywamy w naszym życiu?
- Kto może pomóc nam je uciszyć?
- W Kogo nie możemy nigdy zwątpić?
Najważniejsze są tu wypowiedzi dzieci, które stymuluję pytaniami ...