Dodaj publikację
Autor
Beata Chudio
Data publikacji
2010-11-16
Średnia ocena
2,00
Pobrań
37

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć.
 Pobierz (doc, 38,5 KB)

Podgląd treści


Temat: Jak zachowywać się w świecie obcych nam istot? – Jonathan Swift
W krainie olbrzymów.
Klasa V

Czas realizacji: 45 minut

Cele lekcji:

Poziom wiadomości:
Uczeń:
- zna treść analizowanego utworu,
- zna zasadę konstruowania porad,
- wie, jakie są cechy charakterystyczne powyższej formy wypowiedzi.

Poziom umiejętności:
Uczeń:
- nazywa gesty służące komunikacji,
- określa problematykę opowiadania,
- redaguje porady,
- nazywa uczucia,
- aktywnie słucha prezentowanego utworu,
- potrafi opisać sytuację, w której znalazł się główny bohater,
- doskonali sprawności językowe.

Poziom postaw:
Uczeń:
- rozwija postawę tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze.

Metody i techniki pracy:
- ekspozycja (prezentacja nagrania),
- ćwiczeniowa,
- pogadanka.

Formy pracy:
- indywidualna.

Przebieg lekcji

Zaangażowanie:

Zajęcia powinniśmy rozpocząć od swobodnej rozmowy z uczniami, w trakcie której dzieci będą słownie redagowały porady na temat tego, w jaki sposób zachować się w obcym świecie.

Przypuszczalne odpowiedzi uczniów:
- obserwacja życia obcych istot,
- próba porozumiewania się,
- dostosowanie się do sposobu życia,
- przyjęcie przyjaznej postawy,
- zlokalizowanie ewentualnych zagrożeń,
- naśladowanie obcych istot.

Po zredagowaniu porad należy zapisać na tablicy temat lekcji i przystąpić do dalszego etapu zajęć.

Badanie:

Na wstępie nauczyciel rozdaje dzieciom karty pracy, objaśnia polecenia, po czym przystępuje do prezentacji nagrania. Zadaniem uczniów jest aktywne słuchanie i uzupełnianie kart pracy. Ćwiczenie to, ma na celu doskonalenie umiejętności selekcjonowania słyszanych komunikatów.

| |
|KARTA PRACY |
| |
|1. Słuchając nagrania, wypisz nazwy gestów, które wykonywali bohaterowie, |
|aby się porozumieć. |
|2. Do gestów dopisz nazwy uczuć, które je symbolizują. |
| |
| |
|Przypuszczalne odpowiedzi: |
|- skinienie ręką – zachęta, |
|- składanie rąk jak do modlitwy – prośba, |
|- podrzucanie kapelusza – radość, zadowolenie, |
|- wskazywanie palcem – poczucie bezpieczeństwa. |

Po wykonaniu zadania, nauczyciel zwraca się z prośbą do uczniów o zaprezentowanie odpowiedzi do ćwiczeń.
Jeżeli wszyscy uczniowie nie wykonali zadania, nauczyciel prosi o krótkie streszczenie opowiadania, podczas wypowiedzi dzieci uzupełniają luki w zadaniach.
Podanie gotowych odpowiedzi byłoby błędem ze strony nauczyciela, gdyż utwierdzi to uczniów w przekonaniu, że nie warto słuchać na lekcji.

Przekształcanie:

Na tym etapie lekcji nauczyciel może zorganizować zabawę, podczas której poszczególni uczniowie za pomocą gestów wyrażą swoje uczucia. Pozostali będą określać stan emocjonalny odgrywany przez rówieśnika. Zadaniem nauczyciela natomiast jest dbanie o dyscyplinę wśród uczniów, dzieci nie mogą się przekrzykiwać, dokuczać sobie wzajemnie. Podczas wypowiedzi powinni dbać o kulturę żywego słowa.
Zabawę rozpoczynamy od objaśnienia zasad i rozdania karteczek, na których zapisane są nazwy uczuć.

| |
|ZŁOŚĆ |
| |
|RADOŚĆ |
| |
|NIECHĘĆ |
| |
|GNIEW |
| |
|OBOJĘTNOŚĆ |

Prezentacja:

W tej części zajęć powinno się wspólnie zredagować notatkę do tematu zajęć.

Propozycja:

Opowiadanie Jonathana Swifta pt. W krainie olbrzymów, przedstawia losy żeglarza Guliwera, który nie zważając na prośby żony, kolejny raz wypływa w ...