Dodaj publikację
Autor
Beata Chudio
Data publikacji
2010-11-16
Średnia ocena
0,00
Pobrań
54

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć.
 Pobierz (doc, 45,0 KB)

Podgląd treści


Temat: Interpretacja głosowa utworu Aleksandra Fredry pt. Paweł i Gaweł.
Klasa IV

Czas realizacji: 45 minut

Cele lekcji:

Poziom wiadomości:
Uczeń:
- zna treść utworu Aleksandra Fredry pt. Paweł i Gaweł,
- zna terminologię niezbędną podczas analizy i interpretacji wiersza.

Poziom umiejętności:
Uczeń:
- ocenia postępowanie Gawła jako sąsiada,
- uzasadnia ocenę postępowania bohatera,
- aktywnie słucha prezentowanego wiersza,
- analizuje utwór pod względem budowy,
- doskonali sprawności językowe,
- potrafi odczytać przesłanie analizowanego wiersza,
- podczas słuchania potrafi odróżnić wypowiedzi głównych bohaterów utworu.

Poziom postaw:
Uczeń:
- dostrzega obowiązek poszanowania życia sąsiedzkiego.

Metody i techniki pracy:
- heureza, zajęcia praktyczne.

Formy pracy:
- indywidualna, grupowa.

Przebieg lekcji

Zaangażowanie:

Lekcję proponuję rozpocząć od swobodnej rozmowy z uczniami na temat życia w sąsiedztwie. Większość uczniów będzie wypowiadała się korzystnie o sąsiadach wskazując ich pozytywne cechy charakteru takie jak: szczerość, dobroć, kultura. Niektórzy uczniowie dostrzegą jednak negatywne cechy sąsiadów, ważne jest jednak to, aby robili to w sposób kulturalny.
Zadaniem nauczyciela w tej części zajęć, jest skierowanie pytań do uczniów, na temat tego, jak zachowują się wobec tych sąsiadów, których nie darzą sympatią.
Odpowiedzi uczniów będą prawdopodobnie następujące:
- kłaniam się na dzień dobry,
- pomagam w razie potrzeby,
- unikam dyskusji,
- zmuszony prowadzę kulturalną rozmowę.
Nauczyciel informuje uczniów, że tematem zajęć będą stosunki sąsiedzkie pomiędzy Pawłem i Gawłem, następnie zapisuje na tablicy temat lekcji.

Badanie:

W tej części zajęć nauczyciel dzieli uczniów na grupy ćwiczeniowe, rozdaje karty pracy, po czym dokładnie objaśnia polecenia w nich zawarte. Następnie uruchamia płytę z nagranym utworem Aleksandra Fredry, podczas gdy uczniowie słuchając, uzupełniają ćwiczenia.
Nagranie powinno odtworzyć się dwa razy, ze zwróceniem szczególnej uwagi na uczniów z dysfunkcjami. Ci potrzebują więcej czasu na uzupełnienie zadań.
| KARTA PRACY |
|1. Słuchając nagrania uporządkuj zaprezentowany plan wydarzeń. |
| |
|Odmowa Gawła. |
|Prośba Pawła. |
|Wspólne mieszkanie. |
| |
|Swawole Gawła. |
| |
|Odwet Pawła. |
| |
| |
|2. Wypisz wyrazy, które nazywają swawole Gawła. Jaka to część mowy? |
| |
|Odpowiedzi uczniów: |
|polował, gonił, uciekał, strzelał, trąbił, krzyczał, wywracał koziołki. |
|Podane wyrazy to czasowniki. |

Po wykonaniu ćwiczenia, uczniowie odczytują poprawne odpowiedzi zapisane w kartach pracy.

Przekształcanie:

Etap przekształcania należy rozpocząć od przeanalizowania budowy wiersza. Nauczyciel prosi uczniów o otworzenie podręczników na stronie, gdzie zamieszczony został utwór pt. Paweł i Gaweł, określa czas pracy na wykonanie zadania i objaśnia polecenie. Następnie uczniowie wykonują analizę według znanego schematu, podanego na tablicy w formie planszy:

| |
| |
| |
| |
| |
| |
| |
| |
|STROFA WERS RYMY |
| |
|ZWROTKA WYODRĘBNIONA JEDNA LINIJKA PARZYSTE |
|GRAFICZNIE WIERSZA PRZEPLATANE |
|OKALAJĄCE |
| |
| |
| |
| |
| |
| |
| |
| |
|ŚRODKI STYLISTYCZNE GŁOSKI |
| |
|EPITET LICZBA SYLAB NA PRZESTRZENI |
|PORÓWNANIE JEDNEGO WERSU |
|METAFORA |
|ONOMATOPEJA |
|PERSONIFIKACJA |
|APOSTROFA |

Prezentacja:

Dzieci zauważają, że utwór zbudowany ...