Dodaj publikację
Autor
Judyta Sikorska
Data publikacji
2010-11-16
Średnia ocena
5,00
Pobrań
384

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz przeznaczony jest zarówno dla uczniów szkoły podstawowej, jak i gimnazjum. Głównym celem imprezy było przybliżenie uczniom jednego z najbardziej popularnych świąt obchodzonych w krajach anglojęzycznych, a więc w krajach, którego języka uczniowie się uczą.
 Pobierz (doc, 42,5 KB)

Podgląd treści

IMPREZA SZKOLNA Z OKAZJI „HALLOWEEN”

Scenariusz przeznaczony jest zarówno dla uczniów szkoły podstawowej, jak i gimnazjum. Przewidywany czas imprezy - ok. 3 godzin.

Warto zadbać o odpowiednią dekorację sali - plakaty, latarenki z dyni oraz inne elementy dekoracyjne (czarne koty, pająki, nietoperze, duchy, czarownice) wykonane przez samych uczniów. Można przygotować jakieś smakołyki (np. upiec ciasteczka w kształcie palców czy też zakupić gotowe żelki specjalne na Święto Halloween).

Oto szczegółowy harmonogram imprezy:

Tradycje Święta Halloween

[pic][pic][pic]
Na scenie pojawiają się dwie czarownice, które przedstawiają w skrócie tradycje i zwyczaje obchodów Święta Halloween.

CZAROWNICA I
Witamy Was serdecznie na corocznym zlocie czarownic, duchów i innych stworów, które przybyły do naszej szkoły z okazji święta Halloween.. Ja nazywam się Kornelia, jestem dopiero początkującą czarownicą, właśnie odbywam praktyki u doświadczonej wiedźmy Hermenegildy, która posiada rozległą wiedzę na temat tego obyczaju. Posłuchajcie razem ze mną niektórych ciekawostek, związanych z tym niezwykłym wieczorem.
- Wielce uczona Wiedźmo! Czy możesz nam opowiedzieć , skąd się wzięło to święto i dlaczego obchodzimy je akurat 31 października?

CZAROWNICA II
Święto, o które pytasz jest już dość popularne w naszym kraju, a przybyło do nas z Ameryki, choć wbrew pozorom nie pochodzi stamtąd. Sięga ono dawnej tradycji Celtów zamieszkujących na długo przed początkiem naszej ery dzisiejsze tereny Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji. A dokładniej – pochodzi z ceremonii celtyckich kapłanów, zwanych Druidami. Zgodnie z celtyckim kalendarzem – 31.X. – był ostatnim dniem starego roku oraz początkiem zimy. Wierzono również, że w tym dniu duchy zmarłych odwiedzają ziemię. Dlatego też na wzgórzach palono ogniska, wkładano straszne maski, hałasowano, aby odstraszyć złe moce.

CZAROWNICA I
No tak, masz rację, podobno pamięć o wiedźmach i innych nadprzyrodzonych istotach przetrwała do dziś w niektórych częściach Wielkiej Brytanii. Gdzieniegdzie w Szkocji i Irlandii młodzi ludzie zapalają na wzgórzach ogniska tego wieczoru, by potem bawić się przy nich do białego rana. Niektórzy pieką ciasto, aby podarować je duszom zmarłych. Dzieci przebierają się w różnorodne kostiumy, wychodzą na ulice i wszystkich straszą.

CZAROWNICA II
Musisz wiedzieć, moja droga, że wraz z falą emigracji zwyczaj ten został przeniesiony do Stanów Zjednoczonych i tam jest to jedno z najpopularniejszych świąt obchodzonych przez dzieci, które przebierają się nie tylko za duchy, wampiry czy czarownice, ale także za popularne postacie z kreskówek, czy filmów. Chodzą po ulicach, pukają do zaprzyjaźnionych domów i wołają: „Prezent czy psikus?”

CZAROWNICA I
Oczywiście wszyscy dają wtedy dzieciom słodycze, bo w przeciwnym razie czeka ich niemiła niespodzianka, na ...