Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Anuszewska
Data publikacji
2010-11-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
24

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji do wykorzystania w kl. IV - V Szkoły Podstawowej, lekcja ma zachęcić uczniów do sięgania po katoickie pisma dla dzieci i poszerzania w ten sposób swojej wiedzy religijnej.
 Pobierz (doc, 29,5 KB)

Podgląd treści

ZAŁOŻENIA KATECHEZY

( Wychowanie do mediów (

TEMAT: Dlaczego warto czytać „Promyk Jutrzenki”
CELE:
uczeń powinien wiedzieć: „Promyk Jutrzenki” jest katolickim pismem dla dzieci.
uczeń powinien umieć: Świadomie i celowo korzystać z treści zawartych w „Promyku Jutrzenki”.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

• pisma dla dzieci: ”Kaczor Donald”, ”O.K.” ,inne
• cztery różne numery „Promyka Jutrzenki”
• plansza: ”Dlaczego warto czytać Promyk Jutrzenki”
• kartki z zadaniami dla poszczególnych grup
• ksero ćwiczenia – pracy domowej

METODY (wg Ks.S.Łabendowicza)
• pogadanka
• pokaz
• napis
• plansze
• praca z tekstem
• pytania
• modlitwa

FORMA PRACY:
• grupowa zróżnicowana
• zespołowa jednolita

TOK KATECHEZY

I Część wstępna:

1. Powitanie uczniów
2. Modlitwa
II Wprowadzenie:
Rozmowa na temat czasopism czytanych przez dzieci (Jakie to są czasopisma? Dlaczego dzieci je czytają?)
III Zapowiedź tematu: Na dzisiejszym spotkaniu poznacie katolickie (religijne) pismo dla dzieci – „Promyk Jutrzenki” .Będziemy zastanawiali się (szukali odpowiedzi na pytanie):dlaczego warto czytać „Promyk Jutrzenki”?
IV Rozwinięcie: praca w grupach ( o zróżnicowanym stopniu trudności )
1. Zapoznanie się grup z „Promykiem Jutrzenki”
2. Praca grup z „Promykiem Jutrzenki – wykonanie powierzonych zadań
V Zastosowanie:
1. Prezentacja pracy poszczególnych grup (przedstawiciele grup)
2. Komponowanie plakatu - planszy: ”Dlaczego warto czytać Promyk Jutrzenki”
(podsumowanie i zobrazowanie pracy grup)
VI Utrwalenie:
1. Zebranie zdobytych przez uczniów wiadomości-uzasadnienie celowości korzystania z „Promyka Jutrzenki”(wybrani uczniowie / uczeń)
2. Zapis w zeszycie – temat spotkania
praca domowa

VII Część końcowa

1. Modlitwa
2. Pożegnanie uczniów

W załączeniu:
• karty z zadaniami dla poszczególnych grup
• wzór ćwiczenia – pracy domowej
• zdjęcie planszy: „ Dlaczego warto czytać Promyk Jutrzenki”