Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji języka niemieckiego:
Nauczyciel: Edyta Starostka
Data: 15.04.2010
Klasa:IV
1. Temat zajęć: Pokój Andreasa
2. Cele:
Dydaktyczny:
opanowanie poprawnego nazewnictwa mebli i przedmiotów znajdujących się w pokoju, określanie kolorów, przymiotnik w funkcji orzecznika, rodzajnik określony, rozumienie ze słuchu.
Kształcący:
kształcenie poprawnej wymowy, rozumienie ze słuchu (rozróżnienie kolorów i mebli), kształtowanie umiejętności poprawnego budowania prostych konstrukcji zdaniowych, a także logicznego myślenia.
Wychowawczy:
aktywna praca na lekcji, praca indywidualna, zachęcanie do współzawodnictwa i systematyczności w nauce.
3. Środki dydaktyczne:
• zeszyt ćwiczeń
• podręcznik
• magnetofon
• CD
• piłeczka
4. Formy pracy:
• zbiorowa jednolita;
• indywidualna jednolita;
5. Metody pracy:
• słowna: objaśnienia;
• aktywizująca;
• praktyczna: ćwiczenia.
6. Przebieg lekcji:
1. Czynności wstępne:
• przywitanie
o sprawdzenie obecności.
o sprawdzenie zadania domowego
o zapis tematu lekcji.
1. Faza powtórzeniowa:
Sprawdzenie słownictwa (nazwy mebli) wprowadzonych na ostatniej lekcji. Zabawa z piłeczką - nauczyciel mówi zdanie związane z meblami po polsku , rzuca piłeczkę do ucznia, uczeń odpowiada pełnym zdaniem w języku niemieckim i odrzuca z powrotem.
2. Prezentacja nowego materiału:
Praca z podręcznikiem
- W podręczniku wypisane są meble, które mogą się znajdować w pokoju Andreasa. Zadaniem uczniów jest na podstawie słyszanego tekstu zaznaczyć, jakie meble znajdują się w pokoju Andreasa.
Praca z zeszytem ćwiczeń
- Na podstawie słyszanego tekstu uczniowie rysują meble, które znajdują się w pokoju Andreasa. Z zachowaniem miejsca, gdzie dany mebel się znajduje. Zwracają również uwagę na kolor czy kształt mebla.
4. Faza podsumowująca:
- Ćwiczenie F2- Zadaniem uczniów jest wpisanie poprawnej odmiany czasownika, którego odmianę już wcześniej poznali .
5. Zadanie domowe:
→ćw. F3 z zeszytu ćwiczeń
Zadaniem uczniów jest odmiana czterech czasowników przez osoby.
.