Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI
Klasa: 2 st
Czas trwania: 45 minut
Nauczyciel: Anna Skrzypczyk
Data: 9.12.2010 rok
Dział programowy: Morfologia i fizjologia drobnoustrojów
Temat: Cechy morfologii wirusów
Zakres treści:
1. Klasyfikacja wirusów
2. Budowa komórki wirusa
3. Etapy infekcji wirusowej
Cele:
- uczeń omówi kryteria systematyki wirusów;
- uczeń omówi elementy budowy komórki wirusowej;
- uczeń scharakteryzuje etapy namnażania się wirusów i wyjaśni różnicę między cyklem
litycznym i lizogennym.
Metody: pogadanka, elementy wykładu
Formy: praca zbiorowa
Środki: foliogramy, kserokopie ukazujące elementy budowy wirusa i etapy infekcji
wirusowej
Literatura dla nauczyciela:
Jałosińska M.: Mikrobiologia żywności, format AB, Warszawa 2006,
Drewniak E., Drewniak T.: Mikrobiologia żywności, WSIP, Warszawa 1999.
Literatura dla ucznia:
Jałosińska M.: Mikrobiologia żywności, format AB, Warszawa 2006,
strona internetowa: www.wikipedia.org
Notatka: temat lekcji, ksero: schemat budowy komórki wirusa, etapy infekcji wirusowej.
[pic] WIRUS = MATERIAŁ GENETYCZNY + OTOCZKA
BIAŁKOWA
Praca domowa:
Jakie wirusy rozprzestrzeniają się drogą pokarmową ?
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjno – porządkowe:
- sprawdzenie listy obecności
2. Wprowadzenie do tematu, podanie tematu lekcji
3. Faza realizacyjna:
|CEL OGÓLNY |CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |CZYNNOŚCI UCZNIA |
|Omówi kryteria systematyki wirusów |Wyświetla foliogram pt. klasyfikacja wirusów oraz|Słuchają |
| |omawia kryteria klasyfikacji wirusów | |
|Omówi elementy budowy komórki wirusowej |Wyświetla foliogram pt. budowa komórki wirusowej|Słuchają |
| |i omawia elementy budowy wirusa | |
| |Rozdaje uczniom ksero schematu budowy komórki | |
| |wirusa |Wklejają ksero do zeszytu |
| | |wspólnie z nauczycielem analizują rysunek |
|scharakteryzuje etapy namnażania się |Wyświetla foliogram pt. etapy infekcji wirusowej |Słuchają |
|wirusów |i je omawia. | |
|i wyjaśnia różnicę między cyklem |Omawia cykl lityczny | |
|litycznym |i lizogenny wirusa |Wklejają ksero do zeszytu |
|i lizogennym. |Rozdaje uczniom ksero |wspólnie z nauczycielem analizują rysunek |
| |z etapami namnażania się wirusa | |
4. Faza podsumowująca: krótkie powtórzenie wiadomości i zadanie pracy domowej:
Jakie wirusy rozprzestrzeniają się drogą pokarmową