Dodaj publikację
Autor
grazyna dzienisiewicz
Data publikacji
2010-12-07
Średnia ocena
5,00
Pobrań
333

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji wychowawczej w gimnazjum pt. "Jak efektywnie pracować w grupie".
 Pobierz (docx, 18,9 KB)

Komentarze

ptak159, 2013-01-20, ocena:

Kapitalny, pomysłowy, brawo za pomysły

Podgląd treści

Scenariusz lekcji wychowawczej w gimnazjum

Temat: Jak efektywnie pracować w grupie

Cel główny:

- uczeń zna zasady współpracy w grupie zmierzającej do osiągnięcia zamierzonego celu

Cele szczegółowe:

*uczeń nabywa umiejętności :

-współpracy i komunikowania się w grupie,

-działania zespołowego,

-uważnego słuchania,

-obserwacji i wyciągania wniosków,

*integracja zespołu klasowego.

Metody: praca w grupie, dyskusja, zabawy integracyjne.

Środki dydaktyczne: kartki A3 (3 szt.), kartki A4 (16szt.), kredki, 4 arkusze papieru A2, kartki z bloku technicznego (3z szt.), nożyczki (3 szt.), karteczki samoprzylepne (w 2 kolorach), kolorowe kartki A4 (3kpl. po 3 szt. w jednym kolorze).

Przebieg zajęć:

Powitanie, sprawy organizacyjne.

Zabawa integracyjna „Supeł”. (Zabawa polega na tym, że grupa łapiąc się przypadkowo za podniesione do góry ręce, „wiąże supeł”. Grupa musi tak pokierować zabawą, by bez rozrywania rąk, rozwiązać supeł i stanąć w kółeczku trzymając się swobodnie za ręce.)

Klasę dzielimy na 3 zespoły.

Zabawa „Tratwa” – każdy zespół otrzymuje karton. Jest to tratwa ratunkowa. Wszyscy członkowie zespołu mają zmieścić się na tej tratwie, stojąc na niej przynajmniej jedną nogą i wytrzymać w tej pozycji przynajmniej 30 sek. Każdy zespół ma 3 min. na przygotowanie.

„Razem czy osobno”?

Każdy uczeń dostaje kartkę papieru i przybory do rysowania. Odczytanie opowiadania (tylko raz):

Oto jest ogromna budowla. Stoi przy skrzyżowaniu ulic. Cała budowla jest wykonana z niebiesko-żółtych kwadratowych płytek, choć gdzieniegdzie płytki są czerwone. Do budowli prowadzą wielkie żółte drzwi. Ma ona 10 pięter. Na każdym piętrze jest po 7 okien. Na szczycie błyszczy czerwona kopuła zakończona szpicem. Budowlę otacza płot zrobiony z pojedynczych desek. Dookoła kręci się mnóstwo ludzi.

Zadaniem uczniów jest zapamiętanie i narysowanie jak największej ilości szczegółów. Każdy pracuje samodzielnie, nie wolno ściągać. Czas 5 min.

Gdy wszyscy skończą czytamy inne opowiadanie:

Była piękna pogoda. Poszedłem na spacer. Po kilku chwilach spaceru leśną drogą doszedłem do pięknego domu, otoczonego drzewami i malowanym płotem. Dom był jednopiętrowy, cały opleciony dzikim winem. Dwa okna były zasłonięte kolorowymi zasłonkami. Wchodziło się do niego przez ganek, na stopniach schodów wygrzewał się w promieniach słońca czarny kot. Dach domu pokryty był zielonymi dachówkami. W ogródku rosły tulipany, róże i niezapominajki. Była też tam mała sadzawka otoczona szarymi kamykami.

Podział klasy na zespoły (4-5 osobowe). Zadaniem uczniów jest wspólne narysowanie tego, co zapamiętali, na jednym dużym arkuszu papieru. (5 min.)

Po pracy wywołuję dyskusję: kiedy uczniom pracowało się lepiej, w grupie czy samodzielnie, dlaczego?

5.”Wieża” . Każda grupa dostaje 10 kartek A4 z bloku technicznego i nożyczki. Zadanie polega na ...