Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji 16.12.2009 r.
|Nauczyciel: |Agnieszka Lesiewicz |
|Klasa: |4td |
|Przedmiot: |Technologia gastronomiczna z obsługą konsumenta. |
|Dział: |Żywność wygodna. Posiłki codzienne i okolicznościowe. |
|Temat: |Sporządzanie potraw wigilijnych kuchni wielkopolskiej z zastosowaniem żywności wygodnej. |
|Typ lekcji: |Opracowanie nowego materiału |
|Metoda: |Podająca – pogadanka, objaśnianie; praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe i produkcyjne) |
CELE SZCZEGÓŁOWE
I Poziom wiadomości
Zapamiętanie wiadomości
Uczeń wymienia potrawy wigilijne kuchni wielkopolskiej, a wśród nich potrawy, które można sporządzić z zastosowaniem żywności wygodnej; zna techniki sporządzania potraw wigilijnych metodami tradycyjnymi i z wykorzystaniem żywności wygodnej.
B. Zrozumienie wiadomości
Uczeń wyjaśnia czym rożną się potrawy wigilijne od innych potraw; rozróżnia potrawy wigilijne wśród innych potraw oraz potrawy wigilijne kuchni wielkopolskiej wśród potraw wigilijnych innych regionów Polski; porównuje czas potrzebny do sporządzania potraw metodami tradycyjnymi i z wykorzystaniem żywności wygodnej.
II Poziom umiejętności
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń charakteryzuje i sporządza potrawy wigilijne kuchni wielkopolskiej z zastosowaniem żywności wygodnej (koncentratów, półproduktów, mrożonek); dobiera odpowiednią ilość zastawy stołowej i elementów dekoracyjnych; nakrywa i dekoruje stół wigilijny; podaje sporządzone potrawy.
D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Uczeń planuje menu na kolację wigilijną oraz kalkuluje jej koszt jednostkowy i całkowity.
Środki dydaktyczne: materiały przygotowane przez nauczyciela, duże arkusze papieru, pisaki, notebook, przepisy wigilijne kuchni wielkopolskiej (które wzięły udział w Konkursie Kulinarnym) w formie elektronicznej, produkty spożywcze, sprzęt i naczynia kuchenne, zastawa stołowa, elementy dekoracyjne.
TOK LEKCJI
Faza wprowadzająca
1. Powitanie uczniów i sprawdzenie obecności.
2. Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji (,,Charakterystyka żywności wygodnej. Asortyment koncentratów i ich ocena towaroznawcza. Przegląd i analiza asortymentu produktów mrożonych”).
➢ Co rozumiesz pod pojęciem ,,żywność wygodna”?
➢ Podaj przykłady żywności wygodnej.
➢ Jakie są zasady zamrażania i przechowywania mrożonek?
3. Sprawdzenie zadania domowego (Jakie dania można sporządzić wykorzystując żywność wygodną?)
4. Podanie tematu nowej lekcji: ,,Sporządzanie potraw wigilijnych kuchni wielkopolskiej z zastosowaniem żywności wygodnej”.
Faza realizacji
1. Omówienie tematu nowej lekcji.
2. Prezentacja na notebooku, przepisów wigilijnych kuchni wielkopolskiej, które wzięły udział w Konkursie Kulinarnym.
3. Przeprowadzenie krótkiego ćwiczenia:
Spośród podanych potraw uczniowie wybierają kartki z nazwami potraw:
a) wigilijnych
b) wigilijnych kuchni wielkopolskiej
i przyklejają je na arkuszach papieru.
3. Rozdanie uczniom przygotowanych przez nauczyciela materiałów.
4. Przygotowanie uczniów do pracy w grupach, udzielenie wskazówek.
podanie uczniom receptur i technik wykonania zaplanowanych potraw wigilijnych
1. Barszcz czerwony
normatyw surowcowy na 20 porcji
0,7 l koncentratu barszczu czerwonego
0,15 kg barszczu czerwonego instant
2 szt. kostki rosołowe
woda
2 ząbki czosnku
sok z cytryny, sól, pieprz, cukier, majeranek do ...