Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
researcher, 2011-01-02, ocena:
Tragedia!! Nie dostrzegam żadnej wartości takich zajęć. Grupowanie na hasło dzieci na 2,4,6 itd, grup. Co w tym może zainteresować dzieci?
kulka45, 2011-01-03, ocena:
Bardzo ciekawy scenariusz.Zajęcia dynamiczne, aktywizujące uczniów.Nie ma czasu na nudę.Bardzo dziękuje za ciekawy pomysł.
Scenariusz wychowania fizycznego wykorzystujący wiadomości i umiejętności z edukacji przyrodniczej i matematycznej z wykorzystaniem różnych typów zdolności uczniów (teoria inteligencji wielorakich
H. Gardnera )
• Temat:
Zabawy i gry ruchowe połączone z wykorzystaniem wiadomości i umiejętności z edukacji przyrodniczej i matematycznej- miesiące, rok, półrocza, kwartały, całość, połowa, ćwiartka.
Sprawne ustawianie w szeregach, rzędach, grupach oraz w kole według zadanego polecenia związanego z wiedzą o kalendarzu, z zastosowaniem zabaw bieżnych i orientacyjnych.
Wykorzystanie różnych typów zdolności uczniów- teoria inteligencji wielorakich H. Gardnera.
• Cele :
Umiejętności-tworzenie szeregów, rzędów, grup i kół-orientacja w przestrzeni, reagowanie na polecenia, wykonywanie poleceń w sposób twórczy( wykorzystanie wiedzy przyrodniczej i matematycznej );zabawy orientacyjne, wykorzystanie różnych typów zdolności poszczególnych uczniów(nawiązanie do teorii inteligencji wielorakich H. Gardnera)
Psychomotoryczność- kształtowanie sprawności i szybkości ruchowej poprzez zabawy; kształtowanie orientacji w przestrzeni i reagowanie na sygnał
Wychowawcze- współpraca w zespole, samokontrola poprawności wykonania zadań
• Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
• Pomoce :4 szarfy (niebieska- zima, I kwartał; zielona- wiosna, II kwartał;
żółta – lato, III kwartał ; czerwona – jesień, IV kwartał), 2 pachołki, 2 tamburyna,
2 hula- hop , 2 woreczki
• Przebieg zajęć:
1.Czynności porządkowo-organizacyjne:
- zbiórka, przywitanie, sprawdzenie gotowości do ćwiczeń
-zachęcenie dzieci do aktywnego udziału w zajęciu
2.Zabawa orientacyjno-porządkowa ,, Lubię biegać i znam kalendarz”:
Dzieci są zapoznane z umowną symboliką kolorów szarf. Szarfy są położone w 4 kątach sali gimnastycznej. Uczestnicy zabawy swobodnie biegają po wyznaczonym terenie .
-na polecenie n-la: Rzędem dookoła sali marsz !- tworzą koło,
- dzieci maszerują po obwodzie koła, na polecenie n-la wymieniają nazwy miesięcy wg kalendarza i zapamiętują swój miesiąc
-na polecenie n-la : W szeregu zbiórka! – dzieci ustawiają się w szeregu miesiącami zgodnie z kolejnością wg kalendarza( styczeń, luty itd.; jeżeli jest kilka styczni- to stoją obok siebie)
-na polecenie n-la: Tworzymy 4 pory roku!- dzieci rozbiegają się do odpowiedniego koloru szarfy do 4 kątów sali gimnastycznej i tworzą 4 grupy
- na polecenie n-la: Pierwszy rząd –pierwsze półrocze, drugi rząd –drugie półrocze. W dwuszeregu zbiórka! -dzieci tworzą dwuszereg
-na polecenie n-la: Tworzymy kwartały!- dzieci tworzą 4 grupy przy odpowiednich szarfach w kątach sali gimnastycznej
- na polecenie n-la: Tworzymy szereg miesięcy parzystych i szereg miesięcy nieparzystych. W szeregach zbiórka!- dzieci tworzą 2 szeregi liczb parzystych i nieparzystych.
Po każdym ustawieniu następuje sprawdzenie poprawności wykonania zadania.
3. Wyścigi rzędów:
Uczestnicy zabawy są już podzieleni na 2 zespoły. Siedzą po turecku w 2 rzędach. Przed każdym zespołem w odległości 8m wstawione są pachołki:
-na sygnał dziecko truchta do pachołka z woreczkiem na głowie; za pachołka rzuca ...