Dodaj publikację
Autor
Hanna Kozłowska
Data publikacji
2010-12-30
Średnia ocena
5,00
Pobrań
428

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

-obserwacja poziomu sprawności uczniów w zakresie mnożenia i dzielenia w zakresie 30 - obserwacja rozumienia terminów kalendarzowych - miesiące, kwartały, półrocze, rok, pory roku  i znajomości nazw miesięcy w kolejności kalendarzowej
 Pobierz (doc, 62,0 KB)

Podgląd treści

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA

KONSPEKT LEKCJI ORAZ ARKUSZ OBSERWACJI

Imię i nazwisko nauczyciela : mgr Hanna Kozłowska
Data hospitacji:………………..
Czas trwania: 2 godziny lekcyjne
Klasa: II b
Zajęcia : edukacja matematyczna, przyrodnicza
Osoba hospitująca: wicedyrektor szkoły
Obserwatorzy: nauczyciele szkoły podstawowej

Cel główny:
-obserwacja poziomu sprawności uczniów w zakresie mnożenia i dzielenia w zakresie 30
- obserwacja rozumienia terminów kalendarzowych - miesiące, kwartały, półrocze, rok, pory roku i znajomości nazw miesięcy w kolejności kalendarzowej

Cele operacyjne:
-uczeń potrafi mnożyć w zakresie 30
-uczeń potrafi dzielić w zakresie 30
-uczeń zna nazwy miesięcy i pór roku w odpowiednim porządku
-uczeń rozpoznaje pory roku i umie dopasować do nich nazwy miesięcy
-uczeń zna pojęcia kwartał, półrocze
-uczeń stara się współpracować w zespole
-uczeń stara się samodzielnie wykonywać zadania, potrafi poprawić błędy
-uczeń dokonuje samooceny
Formy pracy:
-indywidualna, grupowa, zbiorowa
Metody pracy:
-słowna, pokazowa, problemowa, praktycznego działania

Środki dydaktyczne:
-podręcznik, ilustracje pór roku, ruchomy kalendarz, karty z informacjami o miesiącach, karty z zadaniami, karty z zagadkami,
Materiały dla hospitującego:
-konspekt, arkusz obserwacji poziomu umiejętności uczniów w zakresie mnożenia i dzielenia w zakresie 30,
arkusz obserwacji poziomu umiejętności uczniów w zakresie wiadomości o kalendarzu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

| ZADANIA |CZYNNOŚCI UCZNIA | STANDARDY |WSKAŹNIKI |
|1.Słuchanie wiersza pt.:,, Okrągły rok”- |1. Słuchają wiersza i odpowiadają na pytania |-słuchanie |-uczeń potrafi słuchać w skupieniu |
|czytanego przez wybrane dziecko, odpowiedzi do | | |czytania kolegi |
|pytania do treści utworu. | |-mówienie |-uczeń potrafi odpowiedzieć w formie zdania na |
| | | |pytania dotyczące treści wiersza |
|2.Odgadywanie zaszyfrowanych w działaniach na |2.Rozwiązują możliwie najszybciej działania, żeby |-liczenie |-uczeń potrafi mnożyć i dzielić w zakresie 30 |
|mnożenie i dzielenie w zakresie 30 słów- nazw |odebrać kopertę z odpowiednia nazwa pory roku (w | |-wybiera odpowiednią porę roku do rozszyfrowanych |
|miesięcy. Wybór odpowiedniej nazwy pory roku |kopercie będą nazwy miesięcy z ruchomego |-rozumowanie |nazw miesięcy |
|(sprawdzenie nazw miesięcy z ruchomego kalendarza, |kalendarza-samokontrola) . Wybierają odpowiednią | |-dokonuje poprawy w razie pomyłki-korzysta z pomocy |
|poprawa błędu) i wybór ilustracji. |ilustrację. Oglądają ilustrację, wyszukują cech |-korzystanie z informacji |-wymienia cechy charakterystyczne danej pory roku |
| |charakterystycznych dla danej pory roku. | |wykorzystując ilustrację |
| | |-wykorzystanie wiedzy w praktyce: | |
| | |postrzeganie przyrody | |

| ZADANIA |CZYNNOŚCI UCZNIA |STANDARDY |WSKAŹNIKI |
|3.Porządkowanie nazw miesięcy wg kalendarza |3.Układają na tablicy ruchomy kalendarz: |-wykorzystanie wiedzy w praktyce: |-uczeń zna nazwy miesięcy w kolejności kalendarzowej|
|Omawianie pojęć: rok ,półrocze, kwartał. Dobieranie |Omawiają pojęcie |postrzeganie przyrody |-rozumie pojęcia związane z czasem kalendarzowym |
|działań matematycznych do kalendarzowych pojęć. |rok – to 12 miesięcy,12:12=1 całość | |-dobiera działania do pojęć ...