Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji
I. Część wstępna
Poziom edukacyjny: 2 klasa technikum uzupełniającego
Program / Podręcznik: Jałosińska M.: Mikrobiologia żywności, wyd. format ab, Warszawa 2006
Dział programu: Wykorzystanie drobnoustrojów w produkcji żywności
Temat: Zastosowanie bakterii mlekowych w przemyśle spożywczym
Nauczyciel: Anna Skrzypczyk
Zakres treści:
1. cechy charakterystyczne bakterii mlekowych
2. wykorzystanie bakterii kwasu mlekowego
3. szkodliwe działanie bakterii kwasu mlekowego
Cele:
A
- uczeń wymieni charakterystyczne cechy bakterii mlekowych
- uczeń wymieni gatunki bakterii mlekowych
B
- uczeń wyjaśni przebieg fermentacji mlekowej
- uczeń omówi pożyteczną i szkodliwą rolę bakterii mlekowych w przemyśle
spożywczym
C
- uczeń opracuje skład podłoża oraz optymalną temperaturę do rozwoju bakterii
kwasu mlekowego
Metody: pogadanka, elementy wykładu, praca z tekstem
Formy pracy: zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: foliogramy, podręcznik
Literatura dla nauczyciela: podręcznik, Drewniak E., Drewniak T.:
Mikrobiologia żywności, WSIP, Warszawa 1999.
Literatura dla ucznia: podręcznik, Internet: www.wikipedia.org
Notatka: temat lekcji,
3 rodzaje bakterii mlekowych:
Streptococcus,
Leuconostoc
Lactobacillus.
1. Środowiskiem bytowania bakterii mlekowych jest mleko, rośliny oraz błony śluzowe człowieka i zwierząt.
2. Są to bakterie gram +,
3. nie wytwarzają przetrwalników,
4. najlepiej rozwijają się w temperaturze 25-55*C.
5. do wzrostu potrzebują podłoży bogatych w witaminy i aminokwasy.
Schemat fermentacji mlekowej:
Laktoza -> glukoza + galaktoza
glukoza -> kwas mlekowy
wykorzystanie bakterii kwasu mlekowego w przemyśle spożywczym:
- produkcja np. serów twarogowych, jogurtów, kefirów,
- kiszonek spożywczych,
- konserwacja pasz.
Negatywne działanie bakterii mlekowych:
- paciorkowce mlekowe mogą powodować kwaśnienie mleka, a niektóre gatunki jego
ciągliwość,
- pałeczki mlekowe są główną przyczyną psucia przecieru pomidorowego,
- powodują również odkwaszenie wina,
- powstawanie plam na serach zmianę
- barwy mięsa.
zadanie podsumowujące
Praca domowa: dokonaj oceny organoleptycznej
przeterminowanej śmietany (określ zapach, smak, barwę, wygląd) wyniki zanotuj
w zeszycie
Praca domowa dla chętnych: opisz zastosowanie bakterii kwasu mlekowego
w medycynie
II. Scenariusz lekcji
|Ogniwo lekcyjne |Czas realizacji |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |
|Sprawy organizacyjno - porządkowe|3 minuty |Sprawdzenie listy obecności |Uczniowie zgłaszają swoją |
| | | |obecność |
|Sprawdzenie pracy domowej |3 minuty |Prosi wybranego ucznia |Wybrany uczeń odczytuje pracę |
| | |o odczytanie pracy domowej |domową |
| | |z poprzedniej lekcji | |
|Faza wprowadzająca |5 minut |Pokażę Wam 3 produkty mleczne (nauczyciel |Wszystkie są fermentowane. |
| | |wyświetla foliogram przedstawiający zdjęcia | |
| | |kefiru, jogurtu i maślanki) – spróbujcie | |
| | |powiedzieć co łączy te wszystkie produkty? | |
| | | | |
| | |Tak, zgadza się – ale co to oznacza, że produkt | |
| | |jest fermentowany? |Podczas jego produkcji zachodzi |
| | |Tak, ale w przypadku produktów mlecznych jest to |fermentacja |
| | |fermentacja mlekowa. | |
| | | | |
| | |Czy wiecie jakie drobnoustroje przeprowadzają tę | |
| | |fermentację? | |
| | | | |
| | |Tak, są to Bakterie fermentacji mlekowej. I Dziś |Bakterie mlekowe? |
| | |właśnie zajmiemy się tymi bakteriami. | |
|Faza realizacyjna |25 ...