Dodaj publikację
Autor
Anna Skrzypczyk
Data publikacji
2011-01-03
Średnia ocena
5,00
Pobrań
187

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Lekcja realizowana w 2 klasie szkoły zawodowej w zawodzie cukiernik. Dotyczy klasyfikacji wyrobów z ciasta piernikowego oraz charakterystyki surowców stosowanych do produkcji ciasta piernikowego.
 Pobierz (doc, 35,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI
Z PRZEDMIOTU: ZAJĘCIA PRAKTYCZNE DLA ZAWODU CUKIERNIK

Klasa: 2 dz

Czas trwania: 7 godzin x 55 minut

Data: 10.12.2010 r.

Dział programowy: Produkcja wyrobów z ciasta piernikowego

Temat: Klasyfikacja wyrobów z ciasta piernikowego. Charakterystyka surowców
i posługiwanie się recepturami dotyczącymi ciasta piernikowego, przeliczanie
receptur.

Literatura: C. Dojutrek, A. Pietrzyk, S. Wyczański „Ciastkarstwo” , WSIP Warszawa 2006.
Deschamps B., Deschaintre „ Ciastkarstwo”, wyd. Rea, Warszawa 2003.

Nauczyciel: Anna Skrzypczyk

CEL OGÓLNY: uczeń na podstawie receptury dobierze surowce do produkcji ciasta
piernikowego i wykona ciasto piernikowe

CELE SZCZEGÓŁOWE:

• Uczeń scharakteryzuje surowce do produkcji ciasta piernikowego
• Uczeń wymieni przyprawy korzenne stosowane w cieście piernikowym
• Uczeń wymieni wyroby z ciasta piernikowego
• Uczeń samodzielnie wykona ciasto piernikowe stosując recepturę.

PRZEBIEG LEKCJI:

1. Czynności organizacyjno – porządkowe

- sprawdzenie przygotowania do zajęć (woreczek czystości, kompletne ubranie robocze)
- sprawdzenie listy obecności
- podanie tematu lekcji i zapisanie na tablicy

2. Wprowadzenie do tematu

- przedstawienie uczniom celów lekcji

3. Opracowanie nowego tematu

|Cel ogólny |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |
|Uczeń scharakteryzuje surowce do produkcji |Nauczyciel omawia surowce potrzebne do |Uczniowie wymieniają cechy ciasta |
|ciasta piernikowego |produkcji ciasta piernikowego, jego schemat |piernikowego |
|Uczeń wymieni wyroby |technologiczny oraz asortyment wyrobów z |i zastanawiają się nad tym co odróżnia |
|z ciasta piernikowego |ciasta piernikowego |ciasto piernikowe od innych ciast |
|Uczeń wymieni przyprawy korzenne stosowane |Wypisuje na tablicy różne przyprawy i poleca |Uczniowie wybierają przyprawy korzenne. |
|w cieście piernikowym |wybrać | |
| |z pośród nich przyprawy korzenne stosowane do | |
| |produkcji ciasta piernikowego | |
| |Nauczyciel podsumowuje zebrane wiadomości i |Zapisują notatkę |
| |dyktuje notatkę |w zeszytach |
|Uczeń samodzielnie wykona ciasto piernikowe |Nauczyciel dzieli uczniów na 2 zespoły i |Uczniowie pod nadzorem nauczyciela wykonują|
|stosując recepturę. |poleca wykonanie ciasta piernikowego według |ciasto piernikowe według receptury. |
| |receptury omawianej wcześniej. | |

4. Ocena pracy uczniów

5. Zadanie pracy domowej – Zastanów się jakie wady mogą wystąpić w cieście
piernikowym

5. Prace porządkowe.