Dodaj publikację
Autor
Cela
Data publikacji
2011-01-07
Średnia ocena
1,00
Pobrań
144

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Lodowce i lądolody - konspekt lekcji.
 Pobierz (doc, 34,5 KB)

Podgląd treści


Klasa:III
Temat lekcji: Lodowce i Lądolody

Cel ogólny:
- Przedstawianie wpływu zlodowaceń oraz współczesnych procesów geologicznych na rzeźbę i krajobraz naszego kraju

Cele szczegółowe:

A

-zna pojęcia: zlodowacenie, morena, kem, sandr, jezioro polodowcowe, lądolód skandynawski, pole firnowe, jęzor lodowcowy, pradolina, mierzeja, plejstocen, holocen
-wie ile było zlodowaceń
-wymienia warunki konieczne do powstania lodowców
-wymienia formy terenu które ukształtowały się w holocenie i kształtują do dziś

B

-rozpoznaje poszczególne części lodowca

-opisuje wygląd form terenu powstałych na skutek działalności lodowców

C

-podaje przykłady form terenu powstałych w obrębie lądolodu, na jego przedpolu i na skutej działalności lodowców górskich
-ilustruje proces tworzenia się mierzei

Metody nauczania

- praca pod kierunkiem
- pogadanka
- praca z zeszytem ćwiczeń
- praca z podręcznikiem

Formy pracy

- indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne

- podręcznik, zeszyt ćwiczeń, zeszyt przedmiotowy, ścienna mapa Polski, folia do rzutnika

Przebieg lekcji:
|Ogniwa | |
|1. czynności organizacyjne |-sprawdzenie obecności |
|2.rekapitulacja wtórna |-sprawdzenie zadania domowego |
|3.podanie i wyjaśnienie |-wyjaśnienie ciągłości procesów kształtujących rzeźbę terenu i podkreślenie znaczącej roli zlodowaceń w kształcie |
|tematu lekcji |krajobrazu Polski |
|4.opracowanie nowego |-przypomnienie podziału czwartorzędu |
|materiału |-wprowadzenie pojęcia lądolodu |
| |-omówienie zasięgu poszczególnych zlodowaceń, zanotowanie w zeszycie nazw poszczególnych zlodowaceń |
| |-pozostałości po zlodowaceniu ilustracja lądolodu i jego przedpola w podręczniku |
| |-notatka: formy terenu w obrębie lądolodu i na jego przedpolu |
| |-ćwiczenie dot. Form polodowcowych w zeszycie cwiczeń |
| |-czy w tej chwili w Polsce mamy lodowce górskie, dlaczego nie? |
| |-notatka: warunki powstawania lodowców górskich |
| |-jak zbudowany jest lodowiec rysunek w podręczniku |
| |-w jaki sposób lodowiec przekształca rzeźbę, czyli po czym poznać że w Tatrach były lodowce |
| |- na podstawie podręcznika wypisać najważniejsze formy powstałe w Polsce w holocenie |
| |-jak człowiek w przekształca krajobraz? - pogadanka |
| | |
|5 Zebranie materiału i |-pytania kontrolne do klasy |
|zadanie domowe |- wykonanie ćwiczeń w zeszycie ćwiczeń |