Dodaj publikację
Autor
GRAŻYNA NOWOSAD
Data publikacji
2011-01-07
Średnia ocena
0,00
Pobrań
137

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji do wykorzystania w klasie V lub VI (w zależności od realizowanego programu nauczania) przeznaczony jest na lekcje powtórzeniowe z zakresu składni. Do tych lekcji uczniowie przygotowują projekt, którego prezentacja stanowi element zajęć. Druga część lekcji lub odrębna lekcja to praca w grupach. Konspekt zawiera załączniki (instrukcja do projektu, karta oceny prezentacji, karty pracy dla uczniów, rozwiązania zadań, karta oceny lekcji). Wykorzystując ten konspekt, przeprowadziłam naprawdę ciekawe zajęcia, na których uczniowie pracowali z wielkim zaangażowaniem.
 Pobierz (doc, 116,5 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI
PODSUMOWUJĄCEJ ZAJĘCIA Z ZAKRESU SKŁADNI
(2 jednostki lekcyjne w klasach V lub VI)

TEMAT LEKCJI: WIEM, ROZUMIEM, UMIEM – ZDANIE

Cele ogólne lekcji:
I. Planowanie i organizowanie pracy
- ustalanie celów działania
- planowanie działań zespołowych
- uzgadnianie decyzji
- kontrolowanie i ocenianie realizacji zadań
- skuteczne komunikowanie się
- samoocena.
II. Poszukiwanie i operowanie informacjami
- odtwarzanie informacji
- integrowanie nowej informacji z wiedzą już przyswojoną
- analizowanie i syntetyzowanie.
III. Badanie
- dostrzeganie i formułowanie problemów
- poszukiwanie rozwiązań
- rozwiązywanie problemów
- obserwacja, badanie materiałów
- wysnuwanie wniosków z obserwacji.

Cele dydaktyczne i kształcące:
- utrwalenie wiedzy i umiejętności z zakresu składni
- posługiwanie się terminologią gramatyczną
- wykształcenie umiejętności zbierania informacji z różnych źródeł
- selekcja, analiza i scalanie informacji
- planowanie i organizowanie pracy grupowej
- wykorzystywanie wiedzy w konkretnej sytuacji
- prezentacja projektu

Cele wychowawcze:
- umiejętność współpracy z członkami grupy
- dokonywanie obiektywnej samooceny

Metody i środki:
metoda projektu, ćwiczenia gramatyczne,
karty pracy uczniów, krzyżówki, karty samooceny,
wytwory uczniów przygotowane w ramach projektu,
gazetka ścienna

Przebieg lekcji:
| |Działania uczniów |Czynności nauczyciela |Umiejętności |
|Część lekcji | | | |
| |
|Etap wstępny lekcji |
| | | | |
|Zaangażowanie |Uczniowie: |Przedstawienie celów lekcji. |Uczeń: |
| |- siedzą w kręgu na krzesłach |Kontrola doboru i poprawności podawanych nazw |- zna terminy gramatyczne objęte programem |
| |- wymieniają po kolei terminy gramatyczne z zakresu składni |gramatycznych. |nauczania |
| |
|Główna część lekcji |
| | | | |
|I. Prezentacja projektu |Uczniowie: |Ustna instrukcja sposobu prezentacji. |Uczeń: |
| |- prezentują efekty pracy grupowej metodą projektu (zadania dla|Informacja o sposobie oceny i kryteriach oceniania |- słucha instrukcji nauczyciela |
| |grup – zał. 1) |projektu i prezentacji (zał. 2). |- bierze udział w prezentacji projektu grupowego |
| | |Ocenianie w skali od 1 pkt do 6 pkt na przygotowanej |- słucha komentarzy nauczyciela |
| | |karcie oceniania. | |
| | |Komentarz ustny po zakończeniu prezentacji. | |
| | | | |
| | | | |
|II. Badanie |- analizują polecenia z kart pracy ucznia (zał.3) |Podział zadań (grupa wykonuje zadanie odpowiadające jej|Uczeń: |
| | |numerowi, tj. grupa I – zadanie 1 itd.) |- organizuje pracę w grupie |
| | |Kierowanie pracą zespołów. |- słucha instruktażu nauczyciela |
| | |Udzielanie wskazówek, instruktażu. | |
| | | | |
|III. Przekształcanie |- grupowo rozwiązują zadania |Udzielanie w razie potrzeby dodatkowych wyjaśnień, |Uczeń: |
| | |doradzanie. |- pracuje w grupie |
| | | |- rozwiązuje problemy |
| | | |- wykonuje ćwiczenia gramatyczne |
| | | | |
|IV. Prezentacja |- sprawozdawcy grup |Dodatkowe wyjaśnienia w razie konieczności. |Uczeń: |
| |przedstawiają rozwiązania |Korekta błędów. |- słucha prezentacji sprawozdawców grup |
| | | |- nanosi prawidłowe odpowiedzi na własna kartę |
| | | |pracy |
| | | |- skuteczne komunikowanie się |
| |
|Etap końcowy lekcji |
| | | | |
|V. Refleksja |Uczniowie: |Nauczyciel skłania uczniów do samooceny. |Uczeń: |
| |- ogarniają myślami całe zajęcia |Prowadzący zajęcia ustnie ocenia pracę uczniów w sposób|- ocenia umiejętności własnego uczenia się, pracy w|
| |- dokonują samooceny na przygotowanych kartach (zał. 4) |ogólny, biorąc pod uwagę zaangażowanie w przygotowanie |grupie, przygotowania się do zajęć, rozplanowania |
| | |prezentacji, udział w ...