Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI CHEMII
DZIAŁ PROGRAMOWY: Jednofunkcyjne pochodne węglowodorów.
KLASA III GIMNAZJUM
TEMAT: Właściwości alkoholu etylowego.
CEL LEKCJI: Uczeń wymieni właściwości etanolu. Uczeń ma świadomość szkodliwego działania alkoholu etylowego na organizm człowieka.
METODA: Słowno – naprowadzająca, pokaz eksperymentu, pogadanka.
FORMA PRACY: Praca z całą klasą.
LISTA MATERIAŁÓW POTRZEBNYCH DO REALIZACJI:
|Numer doświadczenia |Materiały / odczynniki, koszt |
|1 |etanol (2ml), woda (2ml) |
|2 |zapałki, etanol / denaturat (3ml) |
|3 |etanol (3 krople), uniwersalny papierek wskaźnikowy |
|4 |etanol (50ml),1 jajko kurze, 20 dkg wątroby wieprzowej |
|5 |etanol (2ml), roztwór K2Cr2O7 (2 krople), stężony H2SO4 (1 kropla) |
I Część wstępna i organizacyjna
1. Powitanie uczniów i sprawdzenie listy obecności.
II Część właściwa
1. Temat: Właściwości alkoholu etylowego.
2. Pokazy doświadczeń wykonywane przez wybranych uczniów pod kierunkiem nauczyciela lub nauczyciela:
Doświadczenie 1
Badanie właściwości fizycznych etanolu.
Potrzebne odczynniki: etanol (2ml), woda (2ml).
Potrzebne przybory i sprzęt laboratoryjny: 2 probówki, statyw do probówek, korek, pasek bibuły, pipeta, mazak.
Przebieg doświadczenia:
- Uczeń wlewa do probówki etanol. Klasa wspólnie określa jego stan skupienia, barwę i zapach.
- Na pasek bibuły uczeń nanosi po 2 krople etanolu i wody i zostawia na około 5 minut. Po upływie tego czasu uczniowie wyciągają wnioski na temat lotności etanolu.
- Uczeń wlewa do probówki wodę i ostrożnie, po ściance, za pomocą pipety wprowadza etanol tak, aby ciecze nie mieszały się ze sobą i utworzyły dwie warstwy. Następnie zaznacza poziom etanolu mazakiem na ściance probówki, zamyka probówkę korkiem i wstrząsa. Uczniowie obserwują obniżenie poziomu mieszaniny – zjawisko kontrakcji.
Doświadczenie 2
Spalanie etanolu (denaturatu).
Potrzebne odczynniki: etanol lub denaturat (3ml).
Potrzebne przybory i sprzęt laboratoryjny: parowniczka, zapałki.
Przebieg doświadczenia:
Uczeń wlewa etanol do parowniczki i zbliża do jego powierzchni zapaloną zapałkę. Uczniowie obserwują jak palą się opary alkoholu.
Doświadczenie 3
Badanie odczynu alkoholu etylowego.
Potrzebne odczynniki: etanol (3 krople), uniwersalny papierek wskaźnikowy.
Potrzebny sprzęt laboratoryjny: pipeta.
Przebieg doświadczenia:
Uczeń za pomocą pipety nanosi 3 krople etanolu na uniwersalny papierek wskaźnikowy. Uczniowie na podstawie zabarwienia papierka wnioskują o odczynie obojętnym alkoholu etylowego ( nie uleganiu dysocjacji jonowej).
Doświadczenie 4
Badanie działania alkoholu etylowego na białko jaja kurzego i wątróbkę wieprzową.
Potrzebne odczynniki i produkty: etanol (50ml),1 jajko kurze, 20 dkg wątroby wieprzowej.
Potrzebne przybory i sprzęt laboratoryjny: 2 zlewki, szalki Petriego, nóż, rękawiczki jednorazowe.
Przebieg doświadczenia:
- Uczeń wybija jajko do zlewki. Następnie wlewa ok. 5 ml alkoholu etylowego. Uczniowie obserwują jak ścina się białko jaja pod wpływem etanolu.
- Uczeń kroi wątrobę wieprzową na plastry. Część umieszcza na szalce Petriego i ...