Dodaj publikację
Autor
Ewa Radzikowska
Data publikacji
2011-01-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
83

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć do "Świtezianki" A. Mickiewicza.
 Pobierz (pdf, 280,5 KB)

Podgląd treści

TEMAT: Tych, którzy krzywdzą innych, zawsze spotyka
zasłużona kara – ostrzega A. Mickiewicz w balladzie
pt. „Świtezianka”.

Cel ogólny: Motywowanie do poznawania literatury oraz różnorodnych
tekstów kultury wzbogacających wiedzę ucznia o człowieku, życiu i świecie.

Cele operacyjne:

 słucha z uwagą tekstu ballady odtwarzanego z płyty;

 wskazuje elementy świata przedstawionego;

 odróżnia elementy realistyczne od fantastycznych;

 zna pojęcie ballada;

 wskazuje wyznaczniki ballady;

 ocenia postawę bohatera – wypowiada własne sądy;

 rozumie przesłanie utworu;

 redaguje notatkę z zajęd.

Pomoce dydaktyczne: płyta z nagraniem „Świtezianki” A. Mickiewicza;

Metody nauczania: podająca, problemowa, eksponująca.

PRZEBIEG ZAJĘD

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIÓW

1. Nauczyciel odtwarza z płyty CD

1. Uczniowie z uwagą wysłuchują

nagranie „Świtezianki”
A. Mickiewicza.

2. Rozmowa na temat

wysłuchanego i przeczytanego
tekstu.
Nauczyciel pyta, o czym jest
poznany utwór. Prosi, aby jedno
z dzieci krótko go opowiedziało.

3. Wskazanie elementów świata
przedstawionego w utworze.
Prowadzący prosi, aby
uczniowie określili elem. świata
przedstawionego (czas, miejsce,
bohaterów).

4. Rozmowa o bohaterach utworu.

Nauczyciel pyta, kim są
bohaterowie tekstu i jak
oceniamy ich zachowanie.



odtworzonego nagrania.
Jednocześnie śledzą tekst
ballady w podręczniku.

2. Dzieci krótko opowiadają o tym,

co zapamiętały z poznanego
tekstu.

3. Uczniowie wyróżniają elementy

świata przedstawionego
w utworze. Wszystko zostaje
zapisane na tablicy.


4. Dzieci opowiadają o postaciach,
wyrażają własne zdanie o nich.

5. Rozmowa o inspiracjach autora.

5. Uczniowie wskazują, że

Prowadzący pyta dzieci o
Świteziankę oraz o ich
przypuszczenia dotyczące
pomysłu stworzenia przez
autora postaci wodnej rusałki.

Świtezianka była nimfą wodną,
zaś inspiracją autora mogły byd
legendy i baśnie.


6. Rozmowa o klasyfikacji

6. Uczniowie stwierdzają, że utwór

rodzajowej i gatunkowej tekstu
A. Mickiewicza.
Nauczyciel pyta, do jakiego
rodzaju lit. zaliczyd można

ma zarówno cechy epiki, jak
i liryki, w związku z czym jest
utworem na pograniczu tych
rodzajów literackich. Jeśli

chodzi o klasyfikację
gatunkową, dzieci uznają ten
tekst za balladę. Przypominają
sobie także poznane wcześniej
ballady „Pani Twardowska”
i „Powrót taty” (oba teksty
A. Mickiewicza).

7. Po podaniu przez nauczyciela
tematu lekcji, wszystkie dzieci
zapisują go w zeszytach, a jeden
z uczniów na tablicy.

8. Uczniowie na podstawie

wskazówek nauczyciela
przypominają cechy gatunkowe
ballady. Zapisują w zeszycie jej
definicję (na kolorowo).

9. Uczniowie zapisują w zeszytach

zadanie domowe. Z uwagą
wysłuchują wskazówek
nauczyciela.

poznany utwór, a następnie,
jaki to gatunek literacki.
Prowadzący przypomina
dzieciom inne ballady poznane
w młodszych klasach.


7. Zapisanie tematu lekcji na

tablicy i w zeszytach
przedmiotowych.

8. Rozmowa o balladzie i jej
wyznacznikach. Zapisanie
notatki w zeszytach.


9. Zadanie domowe

 Ułożę ...