Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI
Przedmiot: biologia
Klasa: I
Temat: Poznajemy budowę i funkcje korzenia
Realizowany element podstawy programowej:
III. Systematyka – zasady klasyfikacji, sposoby identyfikacji i przegląd różnorodności organizmów;
4) podaje znaczenie czynności życiowych organizmu (jednokomórkowego i wielokomórkowego): odżywiania, oddychania, wydalania, ruchu, reakcji na bodźce, rozmnażania, wzrostu i rozwoju;
8) obserwuje okazy i porównuje cechy morfologiczne glonów oraz roślin lądowych (mchów, widłaków, skrzypów, paproci, nagozalążkowych i okrytozalążkowych), wymienia cechy umożliwiające zaklasyfikowanie organizmu do wymienionych wyżej grup oraz identyfikuje nieznany organizm jako przedstawiciela jednej z nich na podstawie obecności tych cech.
V. Budowa i funkcjonowanie organizmu roślinnego na przykładzie rośliny okrytozalążkowej.
1) wymienia czynności życiowe organizmu roślinnego;
2) identyfikuje (np. na schemacie, fotografii, rysunku lub na podstawie opisu) i opisuje organy rośliny okrytonasiennej (korzeń, pęd, łodyga, liść, kwiat, owoc) oraz przedstawia ich funkcje;
3) wskazuje cechy adaptacyjne w budowie tkanek roślinnych do pełnienia określonych funkcji (tkanka twórcza, okrywająca, miękiszowa, wzmacniająca, przewodząca).
Realizowany standard wymagań egzaminacyjnych:
Realizowane zagadnienia programów naprawczych:
• Uczenie wyszukiwania informacji w różnych źródłach
• Zwiększanie nacisku na treści związane z tworzeniem tabel, diagramów, wykresów, umieszczanie w nich informacji, odczytywanie z nich informacji
• Kontrolowanie samodzielności wykonywanych prac
• Zwracanie uwagi na poprawne pod względem stylistycznym wypowiedzi
Cele lekcji:
• Poznanie budowy i funkcji korzenia
• Wykazanie związku między budową a pełnionymi funkcjami
• Poznanie systemów korzeniowych i modyfikacji korzeni
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Metody pracy: pogadanka z elementami wykładu, pokaz, obserwacja,
Pomoce dydaktyczne: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, zeszyt przedmiotowy, tablica, plansze, wybrane korzenie warzyw, karteczki z nazwami systemów korzeniowych i modyfikacji, warzywo do obserwacji doświadczenia.
Przebieg lekcji:
I Faza wprowadzająca:
1. Czynności organizacyjno – porządkowe.
2. Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji.
Uczniowie odczytują zadanie domowe, które polegało na krótkiej charakterystyce tkanek, stanowi ono przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji – Tkanki roślinne.
3. Prezentacja ciekawostek do tematu poprzedniej lekcji.
Dwóch uczniów odczytuje ciekawostki do tematu ostatniej lekcji z zeszytów, z ciekawostkami, które samodzielnie zbierają do każdego tematu odbytych zajęć
4. Podanie tematu i celu lekcji.
II Faza realizacyjna
Nauczyciel zapisuje na tablicy punkty, według których będzie odbywać się praca.
1. Budowa zewnętrzna korzenia.
2. Budowa wewnętrzna korzenia.
3. Rola korzenia ( osmoza, mikoryza, bakterie nitryfikacyjne).
4. Systemy korzeniowe.
5. Modyfikacje korzeni ( spichrzowe, podporowe, oddechowe, powietrzne, czepne, ssawki, asymilacyjne, kurczliwe).
*Nauczyciel omawia, w pierwszej kolejności, budowę zewnętrzną korzenia (wykorzystanie planszy) następnie, budowę wewnętrzną (wykorzystanie rys. schematycznego, wykonanego na tablicy, przedstawiającego przekrój poprzeczny korzenia). Przy omawianiu budowy cały czas odnosi się do wiadomości uczniów z poprzedniej lekcji, zwracając uwagę na to, jakie tkanki budują poszczególne ...