Dodaj publikację
Autor
Monika Komosa
Data publikacji
2011-01-24
Średnia ocena
0,00
Pobrań
413

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt godziny do dyspozycji wychowawcy w klasie trzeciej.
 Pobierz (doc, 53,0 KB)

Podgląd treści


Konspekt godziny do dyspozycji wychowawcy w klasie trzeciej

Klasa: III

Temat: Sąd nad alkoholem.

Cele:

• intelektualny rozwój uczniów poprzez wzbogacenie ich wiedzy na temat uzależnienia od alkoholu,

• poznanie zdrowotnych i społecznych skutków spożywania alkoholu

• uświadomienie szkodliwości picia alkoholu

• wyrobienie właściwej postawy wobec problemu alkoholizmu

• efektywne współdziałanie w zespole

• rozwijanie umiejętności dyskusji

Metody:

• drama – wejście w rolę

• dyskusja w grupach

• poker kryterialny

Formy pracy:

• zbiorowa

• grupowa

Pomoce dydaktyczne:

• plansze do pokera kryterialnego i karty z hasłami argumentami

• Anna Zasada- Wyrzykowska, Sąd nad alkoholem. Scenariusz inscenizacji dla uczniów gimnazjum i LO, Wychowawca, nr 8/2002

• Sąd nad alkoholem,

www.profesor.pl/publikacja,5753,Scenariusze,Sad-nad-alkoholem

PRZEBIEG LEKCJI:

1. Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im jej cele. Informuje, że za chwilę obejrzą inscenizację przygotowaną przez ich kolegów i koleżanki i poleca, aby uczniowie postarali się na podstawie usłyszanych informacji wypisać na kartkach jak najwięcej zagrożeń spożywania alkoholu.

2. Uczniowie przygotowani wcześniej odgrywają dramę zatytułowaną Sąd nad alkoholem.

3. Przedstawiona drama ma uświadomić uczniom, jak wiele zagrożeń niesie za sobą spożywanie alkoholu. Uczniowie przedstawiają te, które zdołali wypisać na kartkach w trakcie dramy. Dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Pojawiają się odpowiedzi:

• Uszkodzenia mózgu – obniżenie sprawności umysłowej, zaburzenia psychiczne

• Uszkodzenia mięśnia sercowego – arytmia, niewydolność krążenia

• Marskość wątroby, guzy wątroby

• Rak wargi, języka, gardła

• Nieżyty przełyku, owrzodzenie żołądka i dwunastnicy

• Zwiększona podatność na choroby, deficyt witamin

• Obniżenie potencji, bezpłodność

• Uszkodzenia płodu

• Nowotwory złośliwe

• Zawały serca

• Rozpacz wielu małżeństw, cierpienie dzieci

• Groźba zarażenia wirusem HIV i innymi chorobami

• Uszkadzanie procesów rozwojowych u dzieci i młodzieży

• Szybkie uzależnienie młodych ludzi

• Kłótnie i awantury, rozpacz bliskich alkoholika

• Śmiertelne wypadki spowodowane przez pijanych kierowców

• Trudności w nauce, brak perspektyw i możliwości kariery

• Obniżenie motywacji do osiągania celów życiowych

• Konflikty z prawem

• Ryzykowny seks, przedwczesna inicjacja seksualna, niechciana ciąża

4. Nauczyciel dzieli klasę na grupy. Każdy zespół otrzymuje planszę oraz 20 kart z hasłami – argumentami (Zał.1.) Zadanie dla uczniów polega na umieszczeniu kart na trzech różnych rodzajach pól (najważniejsze – część centralna – 4 hasła; ważne – pole otaczające część centralną – 6 haseł; mniej ważne – zewnętrzna część planszy – 10 haseł). Liderzy tasują karty i rozdają je uczestnikom. Ci po kolei umieszczają swoje karty w odpowiednich miejscach. Gdy ktoś chce położyć swoją kartę w miejscu argumentu, który uważa za mniej istotny, musi przekonać właściciela, żeby zabrał kartę i zrobił mu miejsce. Gra kończy się, gdy wszystkie karty znajdą się na planszy.

5. Grupy porównują efekty pracy. Dyskusja na temat haseł – argumentów. Uczniowie ...