Dodaj publikację
Autor
Emilia Grzybkowska
Data publikacji
2011-01-24
Średnia ocena
0,00
Pobrań
266

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji dla klasy V, opracowany na podstawie programu nauczania przyrody i podręcznika "Mój Świat" wyawnictwa Nowa Era.
 Pobierz (doc, 596,0 KB)

Podgląd treści

Emilia Grzybkowska

Szkoła Podstawowa w Wiechlicach

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY

Konspekt lekcji dla klasy: V

Temat lekcji: Porosty jako przykład ścisłej symbiozy grzyba z glonem.

Liczba godzin: 1

Blok tematyczny: Organizmy.
Hasło programowe: Organizmy wielokomórkowe różnych środowisk. Porosty jako organizmy symbiotyczne.

Treść lekcji: budowa porostów, porosty jako przykład symbiozy grzyba z glonem, występowanie porostów, kształty plech porostów, wpływ porostów na proces tworzenia się gleby, wrażliwość porostów na zanieczyszczenia powietrza, znaczenie porostów.

Cele lekcji ogólne: zapoznanie uczniów ze środowiskiem życia, budową i czynnościami życiowymi porostów.

Cele lekcji szczegółowe: uczeń wie na czym polega symbioza grzyba z glonem tworzących porost, zna budowę wewnętrzną porostu oraz kształty plech, wyjaśnia w jaki sposób porosty przyczyniają się do powstawania gleby (stosuje pojęcie organizmy pionierskie), zna zależność występowania porostów od zanieczyszczeń powietrza (stosuje pojęcie pustynia porostowa), wie jakie jest znaczenie porostów, rozpoznaje rodzaje plech porostów.

Metody nauczania: dyskusja, pogadanka, obserwacja bezpośrednia, metoda linii czasu, metoda mapy mentalnej, praca z podręcznikiem „Mój Świat 5” i zeszytem ćwiczeń.

Środki dydaktyczne: kartoniki z etapami tworzenia się gleby, karta pracy – mapa mentalna, naturalne okazy porostów zasuszonych, porosty w żywicy syntetycznej, podręcznik „Mój Świat 5”, zeszyt ćwiczeń „Mój Świat 5”.

Ogólny tok lekcyjny:
1. sprawy organizacyjno – porządkowe
2. nawiązanie i wprowadzenie do nowego tematu lekcji
3. lekcja właściwa
4. powtórzenie i utrwalenie wiadomości zdobytych na lekcji właściwej
5. zadanie pracy domowej

TOK LEKCJI:

1. Sprawy organizacyjno – porządkowe
Sprawdzenie obecności uczniów.
Zapisanie na tablicy tematu lekcji: Porosty jako przykład ścisłej symbiozy grzyba z glonem.

2. Nawiązanie i wprowadzenie do nowego tematu lekcji.
Dyskusja - przypomnienie wiadomości o grzybach i glonach.
N: Co to jest symbioza? Jaki rodzaj symbiozy poznaliśmy na poprzednich lekcjach?
U: Symbioza to współżycie dwóch organizmów, z których zarówno jeden jak i drugi czerpią korzyść.
U: Przykładem symbiozy jest mikoryza czyli symbioza grzybów z korzeniami drzew.
N: Jakie korzyści czepią z tej symbiozy grzyby a jakie korzenie drzew.
U: Korzenie drzew dostarczają pokarm, wytwarzany w procesie fotosyntezy, grzyb daje wodę i sole mineralne oraz zapewnia ochronę korzeniom.
N: W jaki sposób odżywiały się grzyby a w jaki sposób glony?
U: Grzyby były cudzożywne a glony odżywiały się samożywnie – przeprowadzały proces fotosyntezy.

3. Lekcja właściwa
Pogadanka nauczyciela:
N: Porosty to organizmy utworzone z dwóch różnych organizmów – grzyba i glonu, które żyją w ścisłej symbiozie. Ciało ich zwane jest plechą. Proszę przypomnieć co to oznacza?
U: Ciało jest plechą to znaczy nie posiada korzeni, łodygi i liści a jedynie organy je przypominające. Takimi organizmami ...