Dodaj publikację
Autor
Anna Ilcewicz-Golda
Data publikacji
2011-01-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
71

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konkurs odbył się w naszej szkole przed przerwą świąteczną. Z tego względu scenariusz konkursu zawiera wiadomości o świętach Bożego Narodzenia obchodzonych w krajach anglojęzycznych, Niemczech i Austrii, oraz w Rosji.
 Pobierz (docx, 21,5 KB)

Podgląd treści

Scenariusz konkursu recytatorskiego w językach obcych

Udział biorą: prowadzący - Michał i Piotrek, uczniowie obsługujący imprezę, uczniowie obsługujący sprzęt nagłośnieniowy, uczestnicy konkursu.

Muzyka: popularne melodie bożonarodzeniowe.

Dekoracje: motywy świąteczne z różnych kultur, gwiazdki śniegu z papieru, choinka.

Michał:

Witam wszystkich zebranych na drugim szkolnym konkursie recytatorskim w językach obcych. Jest czas przedświąteczny, czas kupowania prezentów, oczekiwania na Boże Narodzenie. Ze względu na to nie zamierzamy zanudzać nikogo utworami klasycznymi. Nie usłyszycie dziś ani Szekspira, ani Goethego, ani Puszkina. Nasi uczestnicy przygotowali na dziś repertuar lekki, łatwy i przyjemny. Mam nadzieję, że będziemy się wszyscy dobrze bawić.

W jury konkursu zasiądą nasi nauczyciele języków obcych oraz p. dyr.: ………………………………………………

W dzisiejszym konkursie weźmie udział …….. uczniów naszej szkoły. Każdy uczestnik będzie oceniany w trzech kategoriach : opanowania pamięciowego wiersza, ogólnego wrażenia oraz poprawności językowej – wymowy. Jury będzie oceniało każdego uczestnika w trakcie występu w skali od 0 do 10 w każdej kategorii. Maksymalnie za występ można będzie zdobyć 30 punktów. Nagrodami za pierwsze trzy miejsca w konkursie są niepytajki na cały wybrany dzień roku szkolnego, więc jest o co walczyć.

Nasza publiczność będzie miała szansę wybrać swojego faworyta głosując na jego numer startowy. Kartki z zapisanym numerem należy wrzucić do pudełka. Ten, którego wybierzecie również otrzyma niepytajkę.

Piotrek:

Pozostaniemy w nastroju mikołajkowym przenosząc się z kraju do kraju. Zwyczaj dawania dzieciom prezentów w okresie Bożego Narodzenia znany jest na całym świecie. Zdarza się jednak, że ta piękna tradycja w poszczególnych państwach wygląda nieco inaczej.

Postaramy się wam trochę ją przybliżyć.

W naszej kulturze Święty Mikołaj to doskonale wszystkim znana postać staruszka o lasce, w okularach, z długą siwą brodą, w czerwonym stroju, z workiem pełnym prezentów. Jednak kult tej postaci wiąże się z historią biskupa Miry. Św. Mikołaj urodził się ok. 270 roku . Zasłynął jako człowiek o dobrym sercu, zadziwiał swoją serdecznością i życzliwością wobec innych, zwłaszcza ludzi biednych i schorowanych. W Kościele Prawosławnym jest najbardziej czczonym spośród wszystkich świętych, patronuje Grecji, Albanii i Rosji.

Biskup Miry został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Przedstawiany jest jako starzec z okazałą brodą, często z pastorałem, z workiem prezentów i pękiem rózg w ręce. 6 grudnia grzecznym dzieciom przynosi prezenty (zwykle słodycze), a niegrzecznym (na ostrzeżenie) rózgę.

Wizerunek Św. Mikołaja na przestrzeni lat uległ dużym zmianom. Niegdyś przypominał strojem biskupa, dzisiaj bardziej bajkowego krasnala. Współczesny wygląd to efekt kampanii reklamowych Coca-Coli z lat dwudziestych XX wieku. Świąteczna reklama napoju od lat skutecznie utrwala ten wizerunek.

Fenomen Św. Mikołaja ...