Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Czas ucieka ...czyli o uzależnieniu od komputera
Coraz częściej spotykam się z osobami, którym brakuje czasu, nie mają przyjaciół są samotne i nieszczęśliwe. Mają wrażenie, że każdy dzień mija bezpowrotnie. I tu pojawia się pytanie dlaczego?
Wśród częstych przyczyn takiego stanu rzeczy coraz częściej widzę brak organizacji dnia. Coraz więcej młodych ludzi, takich jak Wy wpada w spiralę bez końca. Zaczyna się niewinnie kilka godzin na internecie, portal, potem jakaś gierka.
Niestety to co nie realne, gdzie nie musicie udawać, gdzie nie trzeba stosować zasad i gdzie można być kim się chce - wciąga. Po pewnym czasie zamiast kilku godzin robi się kilkanaście, zarwane noce. Jak pytałam Was o której idziecie spać o odpowiedzi były podobne "koło północy, pierwszej ". I tu zaczyna się pojawiać problem - jak wstać o piątej na autobus? Kiedy zrobić lekcje? Nie wspomnę już o czasie dla znajomych, przy czym podkreślę, że nie dla tych wirtualnych. Dla przyjaciół, wśród których można w cztery oczy porozmawiać o realnym życiu i jego prawdziwych problemach.
I tak z dnia na dzień coraz bardziej zmęczeni brakiem snu, zatraceni w fikcji bez odpowiedzialności nie chcecie lub też nie umiecie stanąć twarzą w twarz z problemami realnego świata. W świecie fikcji gdy pojawia się problem zawsze można zmienić portal, tożsamość. Jak mówią trochę młodsi "mamy kilka żyć". Niestety w realnym świecie mamy tylko jedno życie i odpowiedzialność za nie jest ogromna. I tak przerośnięci pojawiającymi się problemami w szkole, w domu (brak kontaktu z rodziną) , oraz brak przyjaźni (bo przecież nie ma już czasu na wyjście z domu, a poza tym komu by się chciało tyle iść) wpadacie w spiralę uzależnienia. W krąg prowadzący do wyobcowania, zamknięcia się w swoim świecie a nie raz doprowadzający do depresji.
Pojawia się pytanie kiedy powinna zapalić się lampka ostrzegawcza. Z materiałów ogólnodostępnych wynika, że w sytuacjach takich jak:
spędzanie przy komputerze coraz większej ilości czasu kosztem innych dotychczasowych zainteresowań;
zaniedbywanie obowiązków rodzinnych czy szkolnych w związku z komputerem;
pojawianie się konfliktów rodzinnych w związku z komputerem;
kłamanie odnośnie ilości czasu spędzonego przy komputerze;
przeznaczanie coraz większej ilości pieniędzy na zakup coraz to nowszego sprzętu komputerowego,
nabywanie coraz to nowszego oprogramowania, akcesoriów czy książek i czasopism o tematyce komputerowej;
reagowanie rozdrażnieniem czy nawet agresją w sytuacjach, kiedy korzystanie z komputera jest utrudnione, bądź niemożliwe.
Jak przy każdym uzależnieniu najważniejsze jest zdanie sobie sprawy z problemu.
Pomóc Wam może między innymi Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień ul. Siemieńskiego 17 ...