Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Górska-Cichorek
Data publikacji
2011-01-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
117

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć dla dzieci 5 - letnich z przykładowymi zabawami Metodą Weroniki Sherborne.
 Pobierz (docx, 12,4 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć otwartych

Zabawy ruchowe Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne

Dzieci: 5 -letnie

Cele: •Kształtowanie poczucia bezpieczeństwa, akceptacji samego siebie, swojego ciał•Wyczucie własnego ciała i ciała partnera.Przebieg zajęć:Ćwiczenia wstępne:•Powitanie dzieci: dzień dobry (uderzamy dłońmi o podłogę), dzień dobry (uderzamy dłońmi o kolana), dzień dobry (klaszczemy), dzień dobry (klaszczemy nad głową).•Przywitanie się w parach: witają się nasze dłonie, witają się nasze łokcie, witają się nasze głowy, witają się nasze stopy, witają się nasze kolana, witają się nasze plecy, itd.Ćwiczenia „z” w parach:•„Lustro”- dzieci siedzą naprzeciwko siebie, jedno dziecko wykonuje dowolne ruchy, gesty, wykorzystuje mimikę twarzy, drugie naśladuje ruchy - zmiana ról.•Jedno dziecko leży na podłodze, drugie turla go w różne strony - zmiana ról.•„Naleśnik”- jedno dziecko leży na plecach, na podłodze, drugie „zwija go w naleśnik”, „smaruje dżemem, posypuje cukrem, kroi”- zmiana ról.•Dzieci siedzą na podłodze w siadzie prostym, opierają się plecami o siebie, jedno dziecko pcha plecami drugie - zmiana ról•„Tunel”- jedno dziecko w klęku podpartym, drugie dziecko przechodzi pod nim•Prowadzenie ślepca- jedno dziecko ma zamknięte oczy, drugie dziecko prowadzi go po sali - zmiana ról.

Ćwiczenia „przeciwko” w parach:•Jedno dziecko zwija się w kłębek, drugie próbuje go „rozwinąć”- zmiana ról.•jedno dziecko siedzi mocno podparte na podłodze, drugie próbuje go przesunąć- zmiana ról.Ćwiczenia „razem” w parach:•Siedząc przodem do siebie i trzymając się mocno za ręce, jedno dziecko kładzie się na plecach, a drugie przyciąga go do siebie.•Dziecko stoi tyłem do rodzica, nie odrywając nóg od podłogi „upada” na ręce rodzica.Ćwiczenia „razem” w grupie:•Część dzieci tworzy tunel (klęk podparty), reszta czołga się pod tunelem na plecach lub brzuchu.•Trzy osoby w klęku podpartym kołyszą dziecko, które leży na ich plecach (jedna osoba asekuruje dziecko).Zakończenie zajęć:•„Płynęła sobie rzeczka”- masaż całego ciała.•Wszyscy leżą na podłodze, mają zamknięte oczy, jedna osoba przechodzi pomiędzy leżącymi osobami tak, by nikogo nie dotknąć, potem wyznacza następną- relaks przy muzyce klasycznej.•Pożegnanie się: do-wi-dze-nia (uderzamy dłońmi o podłogę), do-wi-dze-nia (uderzamy dłońmi o kolana), do-wi-dze-nia (klaszczemy), do-wi-dze-nia (klaszczemy nad głową).Literatura:•M. Bogdanowicz, B. Kisiel, M. Przasnyska: „Metoda Weroniki Sherborne w terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka”. WSiP, Warszawa 1992.