Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Górska-Cichorek
Data publikacji
2011-01-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
151

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz Baliku Karnawałowego z przykładowymi konkursami i zabawami oraz zagadkami.
 Pobierz (docx, 17,1 KB)

Podgląd treści

Scenariusz Baliku Karnawałowego

Cele:

wytwarzanie miłej i radosnej atmosfery,

pokonywanie nieśmiałości,

wyrabianie pewności w siebie, wiary we własne siły,

rozwijanie inwencji muzycznej i ruchowej,

przeżywanie nastroju wyjątkowości i radości podczas zabawy,

kultywowanie zwyczaju zabaw karnawałowych,

kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie.

Propozycje zabaw i konkursów:

Konkursy z balonami

Wybieramy kilka par, każda para kolejno odbija balon, wygrywają ci, którzy odbiją największą ilość razy.

Wyznaczamy linie startu i mety, wybieramy kilka par, każda para porusza się bokiem w kierunku mety, trzymając balon bez pomocy rąk, np. głowami, brzuchami, plecami lub w inny ustalony sposób. Zwyciężają ci, którzy pokonują odcinek w najkrótszym czasie.

Dzieci dobierają się parami i stają naprzeciw siebie. Między siebie wkładają balonik i tańczą w rytm muzyki tak, by go nie wypuścić. Wygrywają te pary, którym to się udało.

Balonowe koła - W grze uczestniczą drużyny o równej ilości dzieci. Każda drużyna staje w kole twarzami do jego środka. Kapitanowie drużyn mają po jednym balonie. Na sygnał nauczycielki kapitanowie drużyn wkładają balon miedzy kolana i starają się go przekazać bez pomocy rąk następnej osobie miedzy kolana. Ta zaś następnej tak by balon wrócił do kapitana. Drużyna, która pierwsza wykona to zadanie, wygrywa.

Baloniarze - zabawa dla całej grupy. Każda osoba dostaje po jednym balonie. Gra muzyka, dzieci tańczą dowolnie odbijają balony. Gdy nauczyciel woła "Trójka baloniarzy" - to znak, że trzeba szybko złapać jeden z fruwających balonów i dobrać się w trójkę z osobami które mają balony w tym samym kolorze. Jeżeli wodzirej zawoła "Czwórka baloniarzy" - dzieci dobierają się czwórkami. Ten, komu się nie uda dołączyć do żadnej grupy odpada z zabawy.

Zabawa rytmiczno-ruchowa „Tańczące smoki” – dzieci podzielone na grupy stają jedno za drugim trzymając się za ramiona. Tworzą w ten sposób tułów smoka. Głową smoka jest nauczyciel. W takt muzyki smoki poruszają się po sali.

Konkurs: „Rzut do celu” – rzucanie papierowych kul do kosza. Każdy uczestnik otrzymuje 5 papierowych kul. Wygrywa dziecko, które wrzuci do kosza najwięcej kul.

Zabawa przy muzyce „Krótkie działania w ruchu” – uczestnicy chodzą swobodnie w rytm muzyki po sali. Gdy muzyka milknie, prowadzący podaje polecenia, które dzieci wykonują do momentu, aż ponownie zabrzmi muzyka. (np. wszyscy podskakują na lewej nodze, klaszczemy nad głową itp.).

„Przedszkolny rock end roll” – wszyscy tańczą w rytm muzyki rock end rolla.

Konkurs: „Gorące krzesła” – na środku sali stoją ustawione w kole krzesła (o jedno mniej niż liczba wybranych dzieci). Dzieci chodzą dookoła krzeseł w rytm muzyki. Gdy muzyka milknie, zajmują miejsca na krzesłach ...