Dodaj publikację
Autor
Ilona Ledwoń
Data publikacji
2011-01-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
104

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 6-letnich.
 Pobierz (doc, 142,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

DATA: 26.11.2009 r.
GRUPA: Dzieci 6 – Letnie
PROWADZĄCA: Ilona Ledwoń
DZIAŁ PROGRAMOWY: obszar edukacji z zakresu kształtowania gotowości do nauki czytania i pisania oraz wspomagania rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
TEMAT ZAJĘCIA: „ Jesienna przygoda leśnych zwierząt” - utrwalanie samogłosek prymarnych i sylaby otwartej PA. Kształtowanie umiejętności przeliczania w zakresie 4
CELE:
1. OGÓLNE:
- doskonalenie umiejętności czytania poznanych samogłosek;
- doskonalenie umiejętności czytania sylab otwartych
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się na dany temat;
- doskonalenie umiejętności czytania zestawów pseudo wyrazów samogłoska + sylaba otwarta, sylaba otwarta + sylaba otwarta
- kształtowanie umiejętności klasyfikowania;
- doskonalenie przeliczania do 4

2. SZCZEGÓŁOWE: (dziecko ...)
- rozpoznaje i odczytuje wszystkie samogłoski;
- rozpoznaje i odczytuje sylaby otwarte (PA, PO, PE, PI, PY)
- odczytuje zestawy pseudo wyrazów samogłoska + sylaba otwarta,
sylaba otwarta + sylaba otwarta
- wypowiada się na podany temat i słucha wypowiedzi innych;
- identyfikuje poznane samogłoski z ich zapisem graficznym;
- grupuje konkretne przedmioty i określa słownie przyjęte przez siebie kryterium
- liczy i porównuje liczebność zbiorów w zakresie 4
- doskonali koordynację ruchowo – wzrokową;
- czynnie uczestniczy w proponowanych zabawach;
METODY: czynna – samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do
wykonania, kierowanie działalnością dziecka;
słowna – opowiadanie, rozmowa z dziećmi, objaśnienie;
oglądowa – obserwacja, pokaz, przykład własny;
metoda nauki czytania prof. J. Cieszyńskiej.

FORMA: - zbiorowa (zajęcia planowane z całą grupą);
- grupowa
- praca indywidualna.

POMOCE: List od Pani Jesieni, Opowiadanie pt. „Zimowe zapasy zwierząt”, emblematy zwierząt do zawieszenia na szyi, koszyki, żołędzie, liście, kartoniki do przeliczania, sylwety wiewiórki, jeża, myszki, zająca, ilustracje demonstracyjne do odczytywania samogłosek i sylab otwartych, kolorowe obrazki do pracy grupowej, kartoniki z sylabami otwartymi, koperty z sylabami do ćwiczeń indywidualnych, płyta CD z nagraniami do zabaw ruchowych.

PRZEBIEG ZAJĘCIA

Powitanie : O jak przyjemnie i jak wesoło
tu dzisiaj z Wami być, być, być.
Dwa kroki w prawo, dwa kroki w lewo
I tupnij i klaśnij i ukłoń się.

1. Wprowadzenie w tematykę zajęcia poprzez przekazanie wiadomości od Pani Jesieni i odczytanie opowiadania „Zimowe zapasy zwierząt”.

Kochane dzieci!
„Zbliża się zima, a ja nie zdążyłam pomóc wszystkim zwierzętom w przygotowaniu zapasów. Dużo o Was słyszałam i wiem, że wy potraficie im pomóc . Wysłuchajcie opowiadania pt. „Zimowe zapasy zwierząt” i pomóżcie tym leśnym zwierzętom wykonując kilka zadań.
P. Jesień

Pewnego jesiennego dnia, gdy słonko jeszcze przygrzewało zwierzątka spotkały się w lesie koło dębu. Była to wiewiórka, myszka, jeż i zajączek. Zwierzęta postanowiły, że będą bawić się w berka. Nagle poczuły się bardzo zmęczone i usiadły obok dębu. Po chwili zawiał silny wiatr, słońce zakryło się chmurami, liście ...