Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Rękawiecka
Data publikacji
2011-01-31
Średnia ocena
1,00
Pobrań
176

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji fizyki dotyczący maszyn prostych. Lekcja w dużej mierze opiera się o aktywność uczniów na lekcji, ich praktyczne działanie i współpracę w grupie. Scenariusz można zmodyfikować i dostosować do własnych potrzeb czy możliwości uczniów. Mam nadzieję, że będzie przydatny.
 Pobierz (doc, 91,0 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI

DZIAŁ: STATYKA

Temat: DŹWIGNIE I BLOCZKI…

CZYLI SŁÓW KILKA O MASZYNACH PROSTYCH

Poziom nauczania, klasa, liczba jednostek lekcyjnych
Gimnazjum, klasa I, jedna jednostka lekcyjna

Cel ogólny:
• Zapoznanie uczniów z rodzajami maszyn prostych (dźwignia dwustronna i jednostronna, bloczek nieruchomy i ruchomy) i ich wykorzystaniem w życiu codziennym.
Cele operacyjne:
Wiadomości:
Uczeń:
• Wymienia przykłady maszyn prostych.
• Omawia działanie dźwigni dwustronnej i jednostronnej
• Określa sytuację, w której dźwignia jest w równowadze (równanie dźwigni).
• Omawia działanie bloczków: ruchomego i nieruchomego
• Przedstawia wady i zalety bloczków i ich zastosowanie.
• Wymienia zastosowania dźwigni i bloczków w życiu codziennym

Umiejętności:
Uczeń:
• Odczytuje informacje ze schematu.
• Wyszukuje informacji w tekście.
• Analizuje i rozwiązuje sytuację problemową.
• Wnioskuje na podstawie eksperymentu.
• Rozwiązuje zadania tekstowe dotyczące maszyn prostych.
• Współpracuje w grupie.

Metoda:
• pogadanka
• problemowa
• doświadczenie
• pokaz
• pokaz multimedialny

Forma:

• praca zespołowa
• praca w grupach
Środki dydaktyczne:
• karteczki do podziału dla grup
• kartki z oznakowaniem stolików
• przykłady maszyn prostych: nożyczki, waga, bloczek ruchomy i nieruchomy
• zestawy do doświadczeń (wieszaki, tasiemka, ciężarki, statywy)
• karta pracy dla ucznia
• prezentacja multimedialna

Przebieg lekcji

|Faza zajęć |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |
| |Podział uczniów na grupy. |Uczniowie zajmują miejsca przy wyznaczonych i oznaczonych |
|FAZA WSTĘPNA |Czynności organizacyjne. |stolikach. |
| |Nauczyciel w ramach powtórzenia wiadomości zadaje pytania | |
| |dotyczące ostatniego tematu: | |
| |Co to jest ramię siły? | |
| |Jak obliczyć moment siły? |Uczniowie udzielają odpowiedzi na kolejne pytania. |
| |Jaka jest jednostka momentu siły? | |
| |Nauczyciel podaje cele lekcji |Zapisanie przez uczniów tematu lekcji. |
| |i temat – rozpoczynając pokaz multimedialny. | |
|FAZA GŁÓWNA |Nauczyciel w oparciu o prezentację multimedialną zapoznaje |Uczniowie zapoznają się z zagadnieniami dotyczącymi maszyn |
| |uczniów |prostych. |
| |z pojęciem maszyn prostych, wymienia ich przykłady. | |
| |Nauczyciel omawia budowę i działanie dźwigni dwu- i |Uczniowie poznają działanie dźwigni. |
| |jednostronnej. | |
| |Nauczyciel rozdaje instrukcje i karty pracy i prosi o |Uczniowie w grupach budują dźwignię dwustronną i ustalają warunki|
| |wykonanie doświadczenia w grupach. |niezbędne do tego aby pozostawała ona w równowadze. Pracują wg |
| |Budowa dźwigni dwustronnej |instrukcji i wypełniają kartę pracy. |
| |Ustalenie warunków równowagi dźwigni | |
| |Nauczyciel kontroluje pracę poszczególnych grup. | |
| | |Przedstawienie wyników pracy grup –odczytanie wniosków- kiedy |
| |Nauczyciel podaje równanie dźwigni (pokaz multimedialny). |dźwignia pozostaje w równowadze. |
| |Nauczyciel przedstawia urządzenia zwane bloczkami i krótko je |Uczniowie zapisują równanie dźwigni. |
| |omawia. | |
| |Nauczyciel prosi uczniów o wypełnienie karty pracy – części |Uczniowie oglądają urządzenia. |
| |dotyczącej bloczków krótka charakterystyka bloczków na |.Uczniowie analizują tekst, nazywają bloczki i wypełniają tabelkę|
| |podstawie tekstu w podręczniku. |w karcie pracy (wady i zalety bloczków ruchomych i nieruchomych)|
| |Nauczyciel kontroluje pracę uczniów. |Grupy omawiają wyniki ...