Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Rękawiecka
Data publikacji
2011-01-31
Średnia ocena
5,00
Pobrań
313

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji do prezentacji multimedialnej o tym samym tytule, do wykorzystania na lekcji biologii, fizyki lub chemii. Można tez wykorzystać go do przeprowadzenia interdyscyplinarnej lekcji łączącej te trzy dziedziny nauki.
 Pobierz (doc, 97,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ INTERDYSCYPLINARNEJ LEKCJI OTWARTEJ
Temat: TAJEMNICE KROPLI WODY

Autorka: K. Rękawiecka

MOTTO: „WODO, NIE MASZ ANI SMAKU, ANI KOLORU, ANI ZAPACHU......NIE JESTEŚ NIEZBĘDNA DO ŻYCIA, JESTEŚ SAMYM ŻYCIEM"

POZIOM: klasa druga gimnazjum, jedna jednostka lekcyjna
CEL OGÓLNY:
▪ dostrzeganie w przyrodzie zjawisk jako całości i tworzących tę całość elementów, powtórzenie i zintegrowanie wiedzy z różnych dziedzin nauki i życia codziennego
▪ przybliżenie możliwości zastosowania technik informatycznych w procesie dydaktycznym

CELE OPERACYJNE:
Wiadomości:
Uczeń:
• podaje wzór sumaryczny i strukturalny, elektronowy wody
• wymienia właściwości fizyczne wody
• opisuje, w jakich stanach skupienia występuje woda w przyrodzie
• omawia obieg wody w przyrodzie i zjawiska fizyczne temu towarzyszące
• zna zużycie wody w gospodarstwie domowym i sposoby jej oszczędzania,
• wymienia przystosowania zwierząt do życia w wodzie
• wyjaśnia na czym polega zjawisko osmozy
• podaje przykłady obrazujące zjawisko osmozy
• wymienia funkcje wody w organizmie
• rozumie konieczność uzupełniania braków wody w organizmie

Umiejętności:
Uczeń:
• czyta tekst ze zrozumieniem,
• wysuwa wnioski na podstawie przeprowadzonych obserwacji
• odczytuje informacje z wykresu lub diagramu, rysunku
• rozwiązuje zadania rachunkowe
• stosuje informacje w praktyce

METODA:
• burza mózgów
• obserwacyjna,
• praca z tekstem, prezentacją multimedialną

FORMA:

• zespołowa, grupowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• prezentacja multimedialna w Power Point
• butelki wody mineralnej,
• karty pracy,
• miseczki z plastrami ogórka, posypanego nieposypanego solą

TOK LEKCJI:
|FAZA LEKCJI | | | | | |
| |CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |CZYNNOŚCI UCZNIA |METODY | |UWAGI |
| | | |/FORMY |MATERIAŁY | |
|FAZA WSTĘPNA |Podanie tematu lekcji i celów lekcji, | | | |Praca w parach lub |
| |Informacja dla uczniów, iż będą korzystać z | | | |trójkami w zależności |
| |prezentacji multimedialnej pod kontrolą | | | |od liczby komputerów |
| |nauczycieli, rozwiązania do zadań zapiszą w | | | | |
| |kartach pracy | | | |1 min. |
| |Odczytanie na głos motta lekcji | | |Komputer, przygotowana | |
| | | | |prezentacja karta pracy, |1 min. |
| |Prośba o podanie skojarzeń do słowa WODA |Uczniowie wymieniają: |Burza mózgów | | |
| | |Np. życie zdrowie, mineralna,| | | |
| | |ryby, morze | | | |
| | | | | | |
| | | | | |3 min. |
|FAZA |Omówienie zadania 1 |Wykonanie zadania 1 |Wypełnienie karty |Woda w zlewce, butelce, |Fizyka |
|ROZWIJAJĄCA |dokonanie obserwacji wody w zlewce, kubku i | |pracy |kubeczkach dla każdej | |
| |wypełnienie na karcie zadania 1 |(właściwości fizyczne wody) | |grupy | |
| | |Odczytanie odpowiedzi i | | | |
| | |sprawdzenie poprawności | | | |
| | |zadania | | | |
| | | | | |1 min |
| |Przejście do następnego slajdu (cząsteczki wody)|Wykonanie zadania 2 |Wypełnienie karty | |Chemia |
| |i | |pracy | | |
| |prośba o wykonanie zadania 2 |(wzór chemiczny wody) | | | |
| | | | | | |
| | |Fioletowy – tlen | | | |
| | |Szary - wodór | | | |
| |Budowa elektronowa cząsteczki wody, prośba o |Uczniowie odpowiadają na | | |Chemia |
| |wykonanie zadania 3 |3 pytania | | | |
| | | | | |1 min. |
| |Następny slajd (obieg wody w przyrodzie) – |Wykonanie zadania 3 | | |Biologia, fizyka |
| |prośba o analizę schematu i rozwiązanie zadania |1-skraplanie | | | |
| |4 |2-parowanie | | |1 min |
| | |3-opady atmosferyczne | | | |
| |Analiza schematu na slajdzie następnym |Uczniowie rozpoznają proces ...