Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Cykl konspektów z zajęć na Zielonej Szkole dla klas IV-VI szkoły podstawowej
Przedmiot nauczania: język niemiecki
Temat lekcji: Im Wald – Waldpflanzen.
Cele lekcji:
• Uczniowie podają prawidłowe skojarzenia dla słowa
„der Wald”;
• Uczniowie formułują poprawne odpowiedzi na pytania:
- „Welche Pflanzen wachsen im Wald?“;
- „Welche Pflanzen fressen die Tiere?“;
- „Welche Pflanzen / welches Waldobst kann man essen?“.
• Uczniowie poszerzają słownictwo z zakresu „Waldpflanzen”;
• Uczniowie przyporządkowują niemieckie nazwy do okazów roślin, występujących w lesie;
|CZAS / |PRZEBIEG LEKCJI |MATERIAŁY / POMOCE |
|FAZY | |DYDAKTYCZNE |
|LEKCJI | | |
|2 | Nauczyciel wita się z uczniami oraz sprawdza listę obecności. Prezentuje | |
| |tematykę i cele lekcji. | |
|3 | Nauczyciel stawia pytanie: „Was assoziert ihr mit dem Wort „der Wald“? |Brystol z napisem |
| |Uczniowie podają swoje skojarzenia dla tego słowa. Wszystkie asocjacje są |„der Wald”. |
| |zapisywane na brystolu, widocznym dla dzieci. | |
|Wstęp | | |
|6 | Nauczyciel pyta: „Welche Pflanzen wachsen im Wald?“. |Obrazki roślin leśnych z |
| |Uczniowie wymieniają znane im nazwy roślin, które rosną w lesie. Pozostałe, które |podpisami po niemiecku. |
| |nie zostały wymienione prezentuje nauczyciel za pomocą obrazków z podpisami po | |
| |niemiecku - die Beere, die Fichte, die Birke, der Wacholder, die Haselnuss, die | |
| |Nuss, das Moos, die Walderdbeere, die Himbeere, der Zapfen, der Pilz. Nauczyciel | |
| |kolejno nazywa rośliny, np. „Das ist eine Beere, das ist eine Fichte, usw.” | |
|Prezentacja |Uczniowie powtarzają zdania po nauczycielu. | |
| |Nauczyciel zwraca się do uczniów z pytaniem „Welche Pflanzen kann man jetzt im Wald| |
| |nicht finden? Und warum?“ | |
|20 | Nauczyciel dzieli uczniów na czteroosobowe grupy. Udaje się wraz ze |Rośliny zebrane przez uczniów|
| |wszystkimi grupami do lasu w celu znalezienia wyżej wymienionych okazów, |w lesie. |
| |dostępnych o tej porze roku (czyli wiosną). | |
| |Uczniowie chodzą po lesie szukając tychże okazów. Każda grupa zbiera przykładowe | |
| |rośliny. | |
|Faza ćwiczeń | | |
|10 | Uczniowie pracują czteroosobowymi grupami w klasie/sali, którą mamy do |Kartki z bloku, rośliny |
| |dyspozycji. |zebrane przez uczniów. |
| |Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z bloku technicznego oraz wyjaśnia kolejne | |
| |zadanie. | |
| |Każda grupa przykleja swoje rośliny na kartkę, później uczniowie podpisują swoje | |
| |okazy po niemiecku. | |
|Faza utrwalająca | | |
|4 | Kolejne grupy prezentują swoje prace, nazywając po niemiecku przyklejone |Prace uczniów – przyklejone |
| |rośliny, np. „Das ist eine Birke, das ist eine Fichte ...“. |rośliny do kartki wraz z |
| | |podpisami po niemiecku. |
|Podsumowanie | | |
| | Nauczyciel pyta uczniów, czego nauczyły się na tej lekcji, oraz jakie | |
| |słowa poznały. | |
Temat lekcji: Die Waldtiere – wie sehen sie aus?
Cele lekcji:
• Uczniowie podają prawidłowe skojarzenia dla słowa „die Waldtiere”;
• Uczniowie formułują poprawne odpowiedzi na pytania:
- „Welche Tiere leben im Wald?“;
- „Welche Tiere habt ihr im Wald ...