Dodaj publikację
Autor
Paula Chrustowska
Data publikacji
2011-03-04
Średnia ocena
5,00
Pobrań
60

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji przyrody dla klasy IV szkoły podstawowej.
 Pobierz (pdf, 145,7 KB)

Podgląd treści

Opracowała:

Paula Chrustowska

nauczyciel przyrody




KONSPEKT DO LEKCJI PRZYRODY W

KLASIE IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Dział 1: Obserwujemy przyrodę.

Temat 8: Jak prowadzić obserwacje przyrodnicze?

Cele lekcji:

1. Przeprowadzenie obserwacji liścia oraz kory drzewa przy pomocy lupy.

2. Omówienie zasad oraz pokaz wykonywania rysunku obiektu przyrodniczego (

rozmieszczenie rysunku, opis i podpis rysunku).

3. Wskazywanie cech obiektu umieszczonego na rysunku.

4. Zrozumienie potrzeby doboru metody obserwacji do obiektu obserwacji.

Umiejętności jakie uczeń wynosi z lekcji:

Uczeń zna:

1. Przeprowadza obserwację przy użyciu lupy, lornetki.
2. Wykona schematyczny rysunek obserwowanego obiektu.
3. Określa cechy obserwowanych obiektów.
4. Dobiera przyrząd do obserwowanego obiektu.

Postawy wyniesione przez ucznia z lekcji:

1. Świadomość złożoności świata przyrodniczego.

2. Świadomość konieczności doboru metody obserwacji przyrodniczej jako właściwej

drogi poznawania świata przyrodniczego.

Metody oraz formy pracy:

1. Wykład nauczyciela z elementami pogadanki.

2. Praca z kartą pracy.

4. Obserwacja obiektu przyrodniczego za pomocą lupy.

1.

2.

3.

4.

Środki dydaktyczne:

1. Podręcznik.

2. Lupa.

3. Liść.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

I. FAZA WSTĘPNA

Przywitanie się z uczniami.

Sprawdzenie listy obecności.

Sprawdzenie zadania domowego.

Zapisanie tematu lekcji na tablicy i w dzienniku.

II. FAZA REALIZACYJNA

1.

Umiejętność przyporządkowania przyrządu badawczego do elementu badawczego.

Ptak w oddali → lornetka

mrówka w trawie → lupa

chmura na niebie → lornetka

budowa liścia → lupa

2.

W jaki sposób wykonujemy prawidłowy rysunek obiektu biologicznego w zeszycie?

Instrukcja wykonania rysunku obiektu przyrodniczego:


3.

1. Rysunek wykonujemy odręcznie
2. Nie używamy linijki, cyrkla, itp..
3. Rysujemy ołówkiem, który jest zastrugany.
4. Rysunek jest duży i widoczny.
5. Na rysunku widoczny jest: obiekt, opisy rysunku oraz podpis rysunku znajdujący się pod rysunkiem.

Każdy z uczniów dostaje liść z dowolnego drzewa i własnoręcznie w zeszycie

wykonuje rysunek tego obiektu przyrodniczego bez użycia lupy oraz przy użyciu lupy. Uczeń

podpisuje rysunki.

1.

2.

III. FAZA PODSUMOWUJĄCA

Krótkie powtórzenie zdobytych na lekcji informacji.

Znajdź liść oraz drzewo, z którego pochodzi ten liść. Wypełnij a następnie wklej do

zeszytu tabelkę z cechami opisującymi znaleziony przez siebie liść oraz drzewa z którego ten

liść pochodzi.

Możesz posłużyć się określeniami:

wygląd drzewa: duże, średnie, małe, grube, cienkie, krzywe, proste, rozłożyste

wygląd kory drzewa: szorstka, gładka, błyszcząca, matowa, zimna, ciepła, wilgotna, śliska

Cecha

Opis

Wygląd drzewa

Wygląd kory drzewa

Wygląd liścia ( kształt, barwa, wielkość)

Bibliografia:

1.

2.

Marko- Worłowska M i in., „Tajemnice Przyrody”, Nowa Era, Warszawa 2007.

Internet.