Dodaj publikację
Autor
Paula Chrustowska
Data publikacji
2011-03-04
Średnia ocena
0,00
Pobrań
30

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji dla klasy IV szkoły podstawowej.
 Pobierz (pdf, 159,7 KB)

Podgląd treści

Opracowała:

Paula Chrustowska

nauczyciel przyrody

KONSPEKT DO LEKCJI PRZYRODY W

KLASIE IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Dział 2: Życie na Ziemi.

Temat 20: Co to znaczy organizm żywy.

Cele lekcji:

1.Czynności życiowe organizmów.
2. Organizmy samożywne.
3. Organizmy cudzożywne.
4. Etapy oddychania.
5. Wymiana gazowa u roślin i zwierząt.

Umiejętności jakie uczeń wynosi z lekcji:

Uczeń:

1. Wymienia 3 lub 4 czynności charakterystyczne dla organizmów żywych.

2. Wymienia czynności życiowe organizmów.
3. Klasyfikuje organizmy ze względu na sposób odżywiania się.
4. Wyjaśnia, na czym polega samożywność i cudzożywność.
5. Wyjaśnia, na czym polega wymiana gazowa.
6. Wyjaśnia, na czym polega pasożytnictwo.
7. Omawia sposób produkowania pokarmu przez rośliny.
8. Wymienia etapy oddychania.

Postawy wyniesione przez ucznia z lekcji:















1. Świadomość złożoności świata przyrodniczego.

2. Świadomość poszanowania każdego elementu przyrody w związku z integralną

całością poszczególnych jej elementów.

3. Dążenie do wnikliwej obserwacji przyrody.

Metody oraz formy pracy:

1. Wykład nauczyciela z elementami pogadanki.

2. Praca z podręcznikiem oraz z zeszytem ćwiczeń.

Środki dydaktyczne:

1. Podręcznik, zeszyt ćwiczeń.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

I. FAZA WSTĘPNA

Przywitanie się z uczniami.

Sprawdzenie listy obecności.

Zapisanie tematu lekcji na tablicy i w dzienniku.

Powtórzenie wiadomości: budowa organizmów.

II. FAZA REALIZACYJNA

1.

2.

3.

4.

1. Nauczyciel prosi uczniów aby wymienili jakie czynności życiowe reprezentują organizmy

żywe. Uczniowie odpowiadają a nauczyciel uzupełnia ich odpowiedzi.

 Odżywianie się

 oddychanie

 poruszanie się, wykonywanie ruchów

 wzrost i rozwój

 wydalanie

 rozmnażanie się

a zatem.....

2. Zwierzęta i rośliny różnią się od elementów przyrody nieożywionej. Mimo, iż każda roślina

ma inny kształt liści, to ma te same organy, także żyje jak zwierzęta bo oddycha, porusza

się…podaje przykłady: kwiaty tulipana zamykają się i otwierają w zależności od pory dnia,

łodygi fasoli oplatają się wokół tyki, liście ustawiają się do słońca u niektórych roślin, u

rosiczki, rośliny która chwyta owady zamykają się liście pułapki. Odżywia się, ale nie tak jak

zwierzęta, ponieważ rośliny same sobie produkują pokarm z dwutlenku węgla i wody przy

udziale światła i ten proces nazywa się FOTOSYNTEZA, prosi uczniów by zapamiętali to

słowo.

2. ODŻYWIANIE SIĘ

 pokarm jest niezbędny organizmom aby zapewnić im energię na wykonywanie innych cech

świadczących o tym że żyją np. poruszanie się, wzrastanie,

 każdy organizm musi się odżywiać

 nie każdy organizm pobiera pokarm od innych od zewnątrz

 zwierzęta i ludzie pobierają pokarm ze swojego środowiska są CUDZOŻYWNE czyli nie

potrafią same wytworzyć sobie jedzenia

 rośliny potrafią sobie same wytworzyć sobie pokarm, są SAMOŻYWNE czyli 'jedzą' to co ...