Dodaj publikację
Autor
Anna Szymańska
Data publikacji
2011-03-10
Średnia ocena
3,00
Pobrań
187

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji dla klasy trzeciej szkoły podstawowej.
 Pobierz (doc, 32,0 KB)

Komentarze

iskierka101, 2011-03-20, ocena:

Konspekt zbyt ogólny. Dobrze byłoby napisać, z jakiego podręcznika korzysta klasa oraz dołączyć kartę pracy, listę poleceń do TPR. W takiej postaci niestety mało przydatny. Opublikowany "żeby był".

Afroditte, 2011-04-04, ocena:

Konspekt przygotowany dla III klasy szkoły podstawowej. Klasa korzysta z podręcznika New Sparks 3.

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ, UKIERUNKOWANEJ NA ZASTOSOWANIE METODY ‘TPR’ NA LEKCJACH JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Wstęp:
TPR (Total Physical Response ) to metoda reagowania całym ciałem. Metoda ta opiera się na założeniu, że uczeniu się i trwałemu zapamiętywaniu nowego materiału językowego sprzyjają dwa rodzaje zachowania ucznia – milczące przysłuchiwanie się i ruch fizyczny związany
z treścią przekazu. Niezbędny w tej metodzie nauczania jest ruch fizyczny i praca całym ciałem.

Klasa: III (szkoła podstawowa)
Czas: 45 min.

Temat: Wyrażanie czynności w czasie present continuous..

Cel główny:
Uczeń zna zwroty opisujące czynności dziejące się w chwili mówienia i pokazuje je swoim ciałem.

Cele operacyjne:
Uczeń
- potrafi nazwać czynności przedstawione na ilustracjach,
- zbiorowo recytuje wierszyk,
- pokazuje swoim ciałem sugerowane czynności,
- reaguje na polecenia wydawane przez nauczyciela,
- doskonali umiejętność słuchania ze zrozumieniem,
- doskonali wymowę.

Formy pracy:
- zbiorowa,
- odpowiedzi chóralne,
- indywidualna.

Metody pracy:
- pogadanka,
- recytacja,
- opis ilustracji,
- TPR,
- audiolingwalna,
- odpowiedzi na pytania,
- słuchanie ze zrozumieniem,
- ćwiczenia gramatyczne.

Środki dydaktyczne:
podręcznik, odtwarzacz CD, karty obrazkowe, losy z nazwami czynności, karta pracy nr 1

Tok lekcji oraz czynności ucznia:.
1. Moment organizacyjny, sprawdzenie pracy domowej.

2. Nauczyciel nawiązuje pogadankę dotyczącą wierszyka (s.31 ćw. 2), uczniowie odpowiadają jednowyrazowo na pytania. Następnie recytują wierszyk z pomocą nagrania. Mówią o jakich czynnościach jest mowa w wierszyku, opisują także czynności przedstawione na ilustracji (s.30 ćw. 1).

3. Uczniowie grupowo pokazują czynności o które prosi nauczyciel (poszerzony zakres słownictwa).

4. Nauczyciel pokazuje karty z ilustracjami. Uczniowie nazywają czynności, które widzą.

5. Wybrani uczniowie losują kartki z nazwami czynności, jakie mają pokazać swoim ciałem innym uczniom. Pozostali uczniowie zgadują.

6. Uczniowie wykonują ćwiczenia pisemne przygotowane przez nauczyciela (karta pracy nr 1).

7. Rekapitulacja lekcji – uczniowie pokazują wybrane czynności.

8. Ocena pracy uczniów.

9. Zakończenie zajęć.

* Zadanie dodatkowe – narysowanie w zeszycie ilustracji przedstawiającej ucznia wykonującego daną czynność i podpisanie jej.