Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ SPOTKANIA Z RODZICAMI w formie warsztatów
Temat warsztatów:
,,Sukces dziecka – sukcesem rodzica i nauczyciela”
Termin warsztatów::
....................................
Miejsce spotkania; klasa IIIA – sala nr 2
Uczestnicy:
- rodzice,
- nauczyciel prowadzący,
- nauczyciel wspomagający.
Przygotowanie i prowadzenie warsztatów:: mgr M. Macewicz
CELE:
- Ustalenie obszarów wpływu na sukces dziecka.
- Określenie barier, przeszkód w osiągnięciu tego sukcesu.
- Uświadomienie tych barier, które mogą usunąć rodzice.
- Zapoznanie rodziców z metodą pracy grupowej - metodą warsztatową.
- Zebranie propozycji rodziców wypracowanych na warsztatach.
- Zachęcanie rodziców do wspólnej pracy i przedstawiania swoich propozycji na forum grupy.
FORMY PRACY:
- indywidualna jednolita i zróżnicowana,
- grupowa jednolita.
METODY PRACY:
-warsztatowa- technika niedokończonych zdań,
-metoda rozwiązywania problemów (wg J. Kozieleckiego)
a) Dostrzeganie problemów,
b) Analiza sytuacji problemowej,
c) Wytwarzanie pomysłów rozwiązania,
d) Weryfikacja pomysłów rozwiązania,
e) Powrót do faz poprzednich.
ŚRODKI I MATERIAŁY:
- 4 widokówki pocięte na tyle części, ile osób ma liczyć jedna grupa,
- 4 kartony przedstawiające schematy gór z wyeksponowanym szczytem
(symbol sukcesu), u podnóża gór narysowane liczne kamienie nie stykające
się ze sobą (symbol barier w dążeniu do sukcesu),
- kredki, pisaki, karteczki, klej.
PRZEBIEG SPOTKANIA:
➢ Powitanie:
1. Przywitanie rodziców, zaproszenie do kręgu.
➢ Dostrzeganie problemów:
2. Technika niedokończonych zdań, (ćw. rozluźniające)
Nauczyciel rzuca piłeczkę do rodzica, prosząc o dokończenie zdania np.
(Interesuję się ... , Kiedyś chciałem być... , Sukces jest jak ..., Marzeniem mojego życia jest ... ) Rodzice odpowiadają i przekazują piłeczkę do nauczyciela, nauczyciel odrzuca do rodzica zadając kolejne pytanie itd.
➢ Analiza sytuacji problemowej:
1. Podział rodziców na grupy:
Rodzice losują fragmenty pociętych widokówek, wyszukują gdzie pasuje ich część, układają widokówkę w całość, a następnie naklejają ją na przygotowany karton w ten sposób tworzymy grupy składające się z czterech- pięciu osób (osób w grupie tyle ile jest pociętych części widokówki.
2. Podanie problemu badawczego:
Rodzice rozmawiają w grupach na temat ,,Od czego zależy sukces w osiągnięciu celu przez ich dziecko” z uwzględnieniem; co może zrobić dziecko, co może rodzic, a co szkoła w osiągnięciu sukcesu.
➢ Wytworzenie pomysłów rozwiązania
1. Rodzice wpisują w schematyczne kamienie lub karteczki, pomysły na osiągnięcie sukcesu przez dziecko w obrębie wyodrębnionych sfer
( dziecko, rodzic, nauczyciel )
(jeśli brakuje na rysunku kamieni, n-el dorysowuje je)
➢ Weryfikacja pomysłów rozwiązania:
1. Rodzice odczytują swoje propozycje z poszczególnych sfer.
Wskazują również na przeszkody w osiągnięciu sukcesu przez ich dziecko.
Powtarzające się propozycje są odkładane.
2. Z wybranych propozycji - haseł tworzy się górę, z podziałem na trzy części, trzy sfery, które omawiane były przez rodziców.
➢ Powrót do faz poprzednich:
3. Wspólne odczytanie ,,Sukcesu dziecka” zależnego od:
Nauczyciela
Rodzica
Szkoły ...