Dodaj publikację
Autor
Mariola Krupa
Data publikacji
2011-03-21
Średnia ocena
5,00
Pobrań
404

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

zapoznanie z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze; kształtowanie umiejętności odpowiedniego zachowania w różnych sytuacjach, jakie napotyka się w czasie drogi do szkoły; uświadomienie uczniom różnych niebezpiecznych sytuacji w domu i szkole oraz kształtowanie odpowiedniej reakcji na zaistniałe zagrożenia; wdrażanie do pracy w grupie oraz do współdziałania; kształtowanie aktywności i twórczego myślenia.
 Pobierz (doc, 57,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz
15. 03. 2011r.

Opracowała mgr Mariola Krupa

Konkurs
,, Poznaj zasady bezpieczeństwa na co dzień”

Ważnym elementem tych działań jest uświadomienie rozmaitych niebezpieczeństw oraz nauczenie, jak ich unikać i jak postępować w razie ich zaistnienia. Edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa jest zadaniem długofalowym i wymagającym dużego zaangażowania ze strony rodziców, opiekunów jak i nauczycieli.
Mamy jednak nadzieję, że dzięki tej akcji, uda się nam wspólnie wykonać kolejny, duży krok w kierunku zapewnienia naszym uczniom bezpieczeństwa.

CELE OGÓLNE
✓ zapoznanie z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze;
✓ kształtowanie umiejętności odpowiedniego zachowania w różnych sytuacjach, jakie napotyka się w czasie drogi do szkoły;
✓ uświadomienie uczniom różnych niebezpiecznych sytuacji w domu i szkole oraz kształtowanie odpowiedniej reakcji na zaistniałe zagrożenia;
✓ wdrażanie do pracy w grupie oraz do współdziałania;
✓ kształtowanie aktywności i twórczego myślenia.

CELE OPERACYJNE
Uczeń;
✓ wie, co jest bezpieczeństwo i zna zasady bezpieczeństwa;
✓ zna pojecie droga, jezdnia, chodnik, pobocze, przejście dla pieszych, zna znaki drogowe, sygnalizację świetlną;
✓ wie jak ma zachować się w czasie przechodzenia przez drogę, na drodze z sygnalizacją świetlną i przejściem dla pieszych;
✓ zna urządzenia domowe i przedmioty, które mogą być niebezpieczne;
✓ zna telefony alarmowe;
✓ zna zasady bezpiecznej zabawy;
✓ wie jak zareagować na propozycję obcej osoby;
✓ zna zasady zachowania się w kontakcie z nieznanym zwierzęciem;
✓ potrafi pracować w grupie;
✓ zna znaki drogowe; przejście dla pieszych, droga dla pieszych, uwaga dzieci.

METODY
✓ Pogadanka
✓ rozmowa kierowana
✓ obserwacja
✓ pokaz
✓ metoda zajęć praktycznych
✓ ćwiczenia

FORMY PRACY
✓ indywidualna
✓ grupowa
✓ zespołowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE MATERIAŁY POMOCNICZE
✓ przygotowane pomoce rysunkowe związane z tematem
✓ sygnalizator świetlny
✓ zagadki
✓ fałsz, prawda ( zabawy)
✓ samochody służb ratunkowych numery alarmowe
✓ rysunki uczące zasad bezpieczeństwa
✓ krzyżówka
✓ karta bezpieczna zabawa
✓ karta kontakt z obca osobą
✓ karta zachowanie wobec obcego zwierzęcia
✓ płyta do nauki piosenki pt. Kolorowe światła
✓ mazaki, klej, kredki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Przywitanie dzieci zapoznanie z tematem przewodnim zajęć. Pytania skierowane do uczniów i swobodne wypowiedzi na zasadzie dokonywania skojarzeń ze słowem bezpieczeństwo, zasady. (trwa to około 10 min.)
✓ Co oznacza słowo bezpieczeństwo?
✓ Co to są zasady bezpieczeństwa?
✓ Dlaczego warto przestrzegać zasad bezpieczeństwa?

2. Zasady bezpieczeństwa w obrazach. Przedstawienie przygotowanych obrazków zasady bezpieczeństwa. Krótkie zapoznanie dzieci i wspólne opisanie. (trwa to około 10 min.)
✓ Podczas korzystania z urządzeń elektrycznych nie można mieć mokrych rąk.
✓ Z urządzeń elektrycznych należy korzystać w obecności osoby dorosłej
✓ Nie należy wkładać przedmiotów i palców do gniazdka.
✓ Nie wolno zostawiać włączonych urządzeń elektrycznych ponieważ grozi to pożarem.
✓ Oraz wiele innych obrazów przygotowanych przez nauczyciela

3. Dzieci zostają podzielone na trzy grupy ...