Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT ZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH Z UCZNIEM Z UPOŚLEDZENIEM UMYSŁOWYM W STPONIU ZNACZNYM
Czas trwania: 2 godziny lekcyjne;
Data: 10 stycznia 2011r.
Miejsce: Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowej Dębie;
Osoba prowadząca: mgr Anna Czerwiec
Przedmioty: funkcjonowanie w środowisku; plastyka
Tematy: funkcjonowanie w środowisku – Przypominamy wiadomości o figurach geometrycznych; plastyka – Kompozycja z figur geometrycznych.
Cele zajęć:
Poznawczo-kształcące:
- Kształtowanie pojęć stałości czasu i miejsca;
- Odpoznawanie liter i kształtów ze wzoru;
- Kształcenie umiejętności zapisywania liter i wyrazów ze słuchu i pamięci;
- Przypomnienie i utrwalenie wiadomości o figurach geometrycznych;
- Rozpoznawanie figur geometrycznych ukrytych na rysunku, w otoczeniu;
- Wykorzystywanie figur do tworzenia własnej kompozycji;
- Rozwijanie umiejętności rozwiązywania zadań różnego typu;
Wychowawcze:
- Kształtowanie umiejętności wyrażania własnych uczuć;
- Kształtowanie umiejętności aktywnego działania i słuchania;
- Rozwijanie umiejętności współpracy z nauczycielem;
- Ćwiczenie umiejętności dostrzegania szczegółów i „odczytywania” ilustracji;
- Kształtowanie umiejętności dostrzegania zmian w otoczeniu;
Rewalidacyjne:
- Budzenie wiary we własne siły;
- Wdrażanie do zauważania swoich mocnych i słabych stron;
- Ćwiczenie umiejętności dokonywania syntezy i analizy.
- Wydłużanie czasu koncentracji uwagi;
- Bogacenie słownictwa biernego i czynnego.
Formy pracy: indywidualna.
Metody pracy: m. podające: rozmowa kierowana;
m. praktyczne: m. ćwiczeń;
Środki pracy: etykiety: z pogodą, ubiorem, dniem tygodnia, datą, tablice, komputer, etykiety figur geometrycznych i ich podpisy, obrazki do klasyfikowania figur, obrazek konturowy z kompozycją, zestaw figur, blok techniczny, farby plakatowe.
|Przebieg zajęć: |Uwagi: |
|Przywitanie z uczniem. | |
| | |
|Czynności organizacyjne: | |
|Kalendarz pogody; |Uczeń obserwuje pogodę za oknem i dobiera odpowiednie etykiety ze stanem pogody i ubiorem. |
| |Następnie umieszcza odpowiednią etykietę na kalendarzu miesięcznym; |
| | |
| |Uczeń wybiera etykietę i umiejscawia ją w odpowiedniej rubryce na liście obecności. Zwraca |
| |uwagę ile dni przepracował i ile jeszcze zostało do końca tygodnia; |
|Lista obecności; | |
| |Uczeń zwraca uwagę na etykietę na liście obecności i dobiera do umieszczonego tam dnia |
| |tygodnia odpowiedni wyraz. Etykietę umieszcza na tablicy. Korzystając z kalendarza odszukuje |
| |odpowiednią datę. Następnie poszukuje etykiety z odpowiadającą jej cyfrą i umieszcza na |
| |tablicy. |
|Uzupełnienie dnia tygodnia i daty; | |
| |Uzyskane informacje uczeń zapisuje na komputerze: |
| |- stan pogody |
| |- dzień tygodnia |
|Zapis. |- datę |
| |- porę roku. |
| | |
| |Wprowadzenie w temat zajęć – nauczyciel przedstawia uczniowi etykiety z kolorowymi, dużymi |
| |figurami: kołem, prostokątem, kwadratem i trójkątem. Pyta czy uczeń domyśla się, czym będziemy|
| |się dziś zajmować. Uzyskawszy odpowiedź potwierdza ją, lub stara się odpowiednie naprowadzić |
|3. Ćwiczenia: Figury geometryczne: |ucznia by ją uzyskać. |
| | |
| |Nauczyciel pyta czy uczeń zauważył jakieś nieprawidłowości w obrazkach. Zwraca uwagę na |
| |kontury. Uczeń poprawia je wykorzystując dowolną technikę. Opisuje słownie każdą z figur i |
| |próbuje nazwać. |
| | |
| |Nauczyciel zwraca uwagę ucznia na podpisy zawarte pod rysunkami ...